NAZIV: Izgradnja zgrade, infrastrukture i okoliša studentskog paviljona u sveučilišnom kampusu u Osijeku
AUTOR: NFO d.o.o. (Kata Marunica, Nenad Ravnić, Goran Rukavina, Filip Vidović)
PROJEKTNI TIM: Ana Begović, Siniša Bodrožić, Damjan Kolundžić, Karla Kovačević, Roman Krajcarz, Andrija Matotan, Marcela Ostroški, Nikica Pavlović, Sandra Perić, Ivana Triva, Sara Vulić, Inspekting – Maksim Carević, Projekting 1970 – Erol Čičić, I.F. Projekt – Ivan Fabris, Radionica statike – Branko Galić, PBG – Srđan Grujić, Termoinžinjering-projektiranje – Helena Hećimović, Naravno – Hršan Nataša, Radionica statike - Vlaho Miljanović, Inspekting – Josip Radeljić, Termoinžinjering-projektiranje – Branko Šegotić, Dražen Šimić - Projekting 1970
NARUČITELJ: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
IZVOĐAČ: konzorcij tvrtki Pomgrad d.d. iz Slovenije i H-grad d.d. iz Zagreba
GODINA PROJEKTIRANJA: 2015.
GODINA DOVRŠETKA GRADNJE I OPREMANJA: 2022.
Smještena u osječkom kampusu - studentskom gradu u nastajanju, nova zgrada studentskog paviljona formira s postojećim paviljonima trg, koji čini dio ulazne sekvence zapadnog prilaza kampusu. Opsežan program i nedvosmislene oblikovne smjernice rezultirali su longitudinalnim volumenom, dimenzija usporedivih s onima glasovite krstarice Potemkin.
Oblikovanju zgrade prethodilo je usuglašavanje opsežnog sadržaja paviljona s mjerilom okolnih zgrada i vizurama iz kampusa u kojima se pojavljuje.
Osnova predloženog koncepta je funkcionalno diferenciranje sadržaja studentskog paviljona na zajedničke (javne) prostore i privatne prostore (sobe) na način da se razbije korpus paviljona na četiri manja koja su u mjerilu postojećih paviljona te s njima povezana mostom slomljene geometrije.
Izduženi volumen zadanoga formata prekrojen je u četiri „samostojeće“ cjeline studetskih soba "utopljene" u javne prostore. Pukotine koje su nastale među formiranim volumenima studentskih soba ispunjene su preostalim, javnim sadržajima doma – komunikacijama, blagovaonicama, dnevnim boravcima i učionicama, kroz koje snopovi svjetla dopiru do hodnika, presjecajući ga na prostorne sekvence koje mu daju dinamiku.
Dinamika zatvorenih i otvorenih prostora postavljena je u odnosu na pročelja susjednih zgrada, pješačkih tokova te vizura kampusa; studentski trg, prilaz s Vukovarske ulice, parking te centralni prostor kampusa s menzom u svojem žarištu.
Ovi prostori obavijeni su staklenom ovojnicom s integriranim solarnim ćelijama, koja propušta pogled prema van, ali i naznačuje unutrašnju dinamiku korištenja pogledima izvana.
Zgrada studentskog paviljona energetski je učinkovita zgrada, energetskog razreda A+ što je postignuto uporabom ekoloških materijala i korištenjem obnovljivih izvora energije.
Pročelje je izvedeno energetski učinkovitom ventiliranom fasadom sa završnom oblogom vlaknocementnim pločama. Na krovu i unutar staklenih fasada objekta izvedena je sunčana elektrana za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe. Očekivana godišnja proizvodnja električne energije je 86 MWh, eventualni viškovi energije će se prodavati.
U građevini je izvedena odvodnja razdjelnim sustavom u svrhu prikupljanja kišnice koja se koristi za potrebe ispiranja sanitarija.Tako prikupljena voda će se obraditi ultrafiltracijom te u kombinaciji s hidrostanicom vratiti kao siva voda u sustav zgrade.
Iznad postojećeg južnog parkirališta kao dopuna energetskom sustavu pripreme potrošne tople vode izvedeni su solarni kolektori što će pokrivati oko 40 % ukupnih potreba za potrošnom toplom vodom. Ugradena rasvjeta je suvremena energetski učinkovitim svjetiljkama, s LED izvorima svjetlosti.
Otpad iz studentskog paviljona će se prikupljat i sortirati u koševima za otpad, isti će se nakon prikupljanja odložiti i kompaktorima pripremiti za odvoz.