Izazovi i kompromisi u gradnji i uređenju vile Cvita u Primoštenu

O otegotnim okolnostima koje su pratile gradnju i opremanje kuće za odmor, važnim elementima na kojim se nije štedjelo te mudro izvedenim kompromisima, razgovarali smo s vlasnicima dvojne kuće za odmor, Vila Cvita u Primoštenu
  • Foto: Ivan Čorić

Ulaganje u gradnju kuće za odmor većinom nije laka odluka, posebice osvrnemo li se na situaciju koja se u građevinskom sektoru zakuhava posljednjih nekoliko godina. 

O otegotnim okolnostima koje su pratile gradnju i opremanje kuće za odmor, važnim elementima na kojim se nije štedjelo te mudro izvedenim kompromisima, koji nisu narušili ukupan dojam i kvalitetu boravka u kući razgovarali smo s investitorima. 

Novouređena kuća za odmor, unutar koje su smještene dvije stambene jedinice, svaka u obliku dvoetažnog stana, jedinstvenog naziva Vila Cvita, smjestila se u idiličnom dalmatinskom gradiću Primoštenu.

"Imali smo zemljište, odnosno građevinsku parcelu unutar obitelji, koja je dugo stajala prazna i moramo priznati da smo se premišljali ići ili ne ići u investiciju. Konačno smo se odvažili i krenuli u gradnju", ispričali su investitori.

 

Ideja vodilja za projekt

Prvotna ideja bila je jedna veća kuća za odmor s bazenom, no investitori su imali prilike vidjeti rješenja, gdje su na sličnim parcelama izvedene po dvije smještajne jedinice, svaka sa zasebnim bazenom. To se činilo praktično iz više razloga, primjerice kako različite grupe turista ne bi morale dijeliti jedan bazen, a u pitanju su bila i dva investitora unutar obitelji pa je bilo logičnije da svatko ima svoj odvojeni dio, gdje može imati više autonomije te jednostavnije upravljati nekretninom, ovisno o trenutnim i budućim
potrebama.

Nakon što su se investitori odlučili na rješenje sa dvije zasebne smještajne jedinice, izradu projekta povjerili su arhitektici Nastji Alfier iz tvrtke Arhitektonski Biro Prostor u Šibeniku.

"Projektni zadatak bio je na predmetnoj parceli u Primoštenu napraviti obiteljsku kuću s dva stana, koji se mogu koristiti za turistički najam. Obzirom da je parcela postavljena u izgrađenoj i definiranoj okolini, radi se o interpolaciji s već određenim vizurama i ambijentom u koji se bilo potrebno uklopiti i reinterpretirati ga te unijeti nove vrijednosti. Cilj pri projektiranju bio je stvoriti ugodan i funkcionalan prostor, usklađen s prirodnim i urbanim kontekstom", objasnila je arhitektica.

Kuća se sastoji od dva jednostavna volumena prizemlja i kata, gdje je volumen prizemlja čvrsta, ukopana, kamena baza, a volumen kata ''lagani'' volumen koji se izmiče u odnosu na bazu - prema jugu i prema moru u daljini.

Teren je u padu, stoga se prizemlje djelomično ukapa u teren. U ukopanom dijelu nalaze se spremište, wc te stepenište. U prizemlju se, osim navedenog, nalaze i dnevni boravak, kuhinja i blagovaonica, koji se otvaraju prema jugu.

Svaka stambena jedinica ima pripadajuću okućnicu s bazenom i mediteranskim biljem, koje su međusobno odvojene drvenom ogradom, kako bi svaki stan imao svoje privatno okruženje. Na katu se u svakoj stambenoj jedinici nalaze po tri spavaće sobe s dvije kupaonice i terasom okrenutom prema jugu.

 

Promišljen raspored rasvjete i namještaja za ugodniji interijer

"Također, angažirali smo i dizajnericu interijera, Biljanu Šeparović iz Splita. Smatram da je izvanredno odradila raspored vanjske i unutarnje rasvjete i detalje oko smještaja namještaja. Primjerice krevete u sobama je smjestila na način da se od ulaznih vrata ima direktan prolaz prema balkonu, bez da se mora zaobilaziti krevet i slično. Dakle, radi se detaljima, kojih se mi, kao laici, vjerojatno ne bi sjetili, a ovako smo uz pomoć dizajnerice dobili mnogo funkcionalniji prostor. Upravo ta funkcionalnost rasporeda i dimenzija je razlog zašto smatramo da je bilo ključno angažirati stručnjake", ispričali su investori.

 

Zidne tapete dodatno podigle optimistični dizajn dnevne sobe

Uz dizajnericu interijera, ključnu ulogu u uređenju, konkretnije odabiru boja, dekora, namještaja, podnih obloga i slično odradila je investitorica. Obje jedinice stilski jako nalikuju jedna drugoj, kako bi se postigao ujednačen, elegantan dojam.

Kao najdraži ili najljepši kutak investitori bi izdvojili otvoreni prostor kojeg zajednički čine, kuhinja, blagovaonica i dnevna soba. Kombinacija pastelnih tonova istodobno je čista, smirujuća i optimistična, a cijeli prostor podigle su i zidne tapete "Koraljni greben" i "Podmorje" iz radionice Studijo Co

Studijo.co tapete u interijeru Vile Cvita: "Koraljni greben"
Tapeta "Podmorje", Studijo.co

Pozicija tapete odabrana je u suradnji s dizajnericom interijera, a samu tapetu odabrala je vlasnica. Njihov dizajn oborio ju je s nogu te je unatoč višoj cijeni inzistirala isključivo za njihovoj ugradnji. Kombinacija kreativnih uzoraka i skladnih boja na tapeti neporecivo je podigla, povezala i zaokružila prostor. Za instant dojam ugode i opuštanja zaslužan je i udoban tapecirani namještaj.

Unutarnje stubište, izvedeno bez lajsni na gazištu, tehnikom kosog brušenja keramike pod kutom od 45 stupnjeva, kako bi se izbjegli vidljivi spojevi, još je jedan od detalja kojim su investitori jako zadovoljni.

 

Plastificirani aluminij drvenog dekora za topao dojam na bijeloj fasadi

"Lavovski dio uređenja i opremanja odradila je moja supruga, ja se mogu pohvaliti samo idejom za bočne aluminijske pregrade na balkonima. Radi se o aluminiju plastificiranom u dekor drva. Ista takva pregrada predviđena je između dva bazena kako bi različitim grupama gostiju ipak osigurala dozu osame i privatnosti. Odluka je pala na plastificirani aluminij jer se lakše održava nego drvo, a odabrani drveni dekor se izvrsno uklopio te razbio i utoplio, inače jednoličnu, bijelu fasadu", kazao nam je investitor.

 

Izazovi u gradnji i opremanju kuće za odmor

Izgradnja iz temelja krenula je u siječnju 2021. godine, a uređenje je završeno početkom 2023. U pitanju je poprilično turbulentan period pandemije Covida19, zatim početka rata u Ukrajini te rastuće inflacije. Zanimalo nas je jesu li ovi uvjeti uzrokovali probijanje budžeta te koje bi greške, sada kad posjeduju ovo iskustvo, investitori pokušali izbjeći da ponovo ulaze u sličnu investiciju.

"Kažu da i kada misliš da sve znaš i ideš ispočetka da je uvijek moguće da se dogodi nešto nepredviđeno te da je malo vjerojatno da se apsolutno sve može odraditi bez greške, kašnjenja ili možda nečeg trećeg. Odluku o gradnji donijeli smo za vrijeme pandemije Covida 19, kada cijene još uvijek nisu bile toliki problem, koliko je bilo teško nabaviti određene materijale. Olakotna okolnost je bila ta da smo dio materijala i radova uspjeli nabaviti i ugovoriti ili odraditi po starim cijenama. S početkom rata u Ukrajini krenula je još veća neizvjesnost sa isporukom, ali i porast cijena. Dosta su nas mučili problematični rokovi isporuke, gdje u nekim trenucima nismo znali da li ćemo ikada dobiti naručenu robu ili trebamo tražiti drugi materijal ili drugog proizvođača. Tako nam se dogodilo da smo propustili sezonu 2022. godine, do kada su trebali biti završeni planirani radovi i uređenje, ali jednostavno nije bilo gotovo", ispričali su investitori.

 

Kompromisi na račun probijanja budgeta

"Za dio troškovnika smo zaista platili danak koroni, ratu i inflaciji te pretplatili određeni materijal i radove čak 30 do 50 %, čime je ukupan budžet probijen za 20 do 30 % prema mojoj procjeni", zaključio je investitor.

Na račun probijanja budžeta bili su prisiljeni raditi određene ustupke i uštede, tamo gdje se to najmanje vidi i najmanje utječe na kvalitetu gradnje i opremanja kuće za odmor. Najviše je „patio” dizajn spavaćih soba, gdje su se skoncentrirali na kvalitetu i udobnost kreveta te dodali TV prijemnik u svaku sobu, a izabrali povoljnije ormare i namještaj te odustali od zidnih tapeta za podizanje atmosfere u spavaćim sobama. Računaju da će taj dio nadoknaditi i zamijeniti kada se nešto uprihodi od iznajmljivanja. Također ovaj dodatni vremenski period donio je i nove planove i ideje za uređenje spavaćih soba, koje će realizirati u budućnosti.

 

Ulaganje u kvalitatan sustav za klimatizaciju

Optimalna temperatura i brzo postizanje željene temperature u prostoru možda nije presudna za prvi dojam preko stranica za rezervaciju smještaja, no ukoliko ova stavka nije adekvatno riješena može negativno utjecati na ukupni dojam boravka u kući za odmor. Iz tog razloga investitori su odlučili uložiti u kvalitetan sustav za klimatizaciju. Na jednu vanjsku jedinicu spojene su četiri unutarnje jedinice, po jedna za svaku spavaću sobu te najjača u zajedničkom prostoru kuhinje i dnevnog boravka i tako ponovo za drugi stan. Razmišljalo se o uštedi energije te je fasada izolirana stiroporom, a ugrađeni su i solari za proizvodnju tople vode.

 

Bazen s pogledom na more

Nije izostavljeno ni uređenje okućnice. Na prostor bazena postavljena je keramika podignuta rubom od bračkog kamena. Iz bazena puca pogled na more, a u tu svrhu je ostavljen jedan „prozor” u ogradi od puzajućeg jasmina, koja će uskoro u potpunosti obrasti Betafence ogradu

Štih Mediterana pronalazimo u stablima masline i grmovima oleandra zasađenim u vrtu. 

Balkoni i prostor oko bazena opremljeni su kvalitetnim vanjskim linijama namještaja za potpunu uživanciju u ljetnoj dokolici.

 

Pozitivne reakcije gostiju nagrada za uloženi trud

S najmom su zagazili u ljetnu sezonu 2024, a pozitivni dojmovi gostiju su nagrada za uloženi trud. Osim kvalitetno zamišljenog i odrađenog uređenja investitori mnogo pažnje posvećuju odnosu sa gostima. Dragocjeno iskustvo u turizmu već posjeduju i znaju što gosti cijene tako da prilikom dolaska gostiju osiguraju optimalnu temperaturu u kući, pripreme korisne upute te piće i poklon dobrodošlice. Nadalje, investitori ističu visoku opremljenost kuhinje, kao za svakodnevni život, gdje se mogu pronaći pećnica, mikrovalna pećnica, toster, mikser, pribor za kolače, aparat za kavu te perilica za suđe.

Kontakt Vila Cvita.


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

 

Izazovi i kompromisi u gradnji i uređenju vile Cvita u Primoštenu

×
Podržite Naš Sadržaj
Jedinstvenim autorskim sadržajem približavamo vam priče o uspješnim projektima gradnje i uređenja objekata. Iza svake naše objave stoji dug proces prikupljanja informacija i uređivanja sadržaja, kojim vam želimo pružiti što više kvalitetnih objava uz ugodno iskustvo čitanja i profesionalne fotografije.
 
Ako vam se sviđa naš sadržaj i želite nas podržati kako bismo kreirali još više kvalitetnih priča za vaš užitak čitanja, podržite nas jednokratnom uplatom u željenom iznosu.
Podaci za popunjavanje virmana su sljedeći:
Broj računa: HR2524020061100040300
Poziv na broj: 00-100
 
Ako nas u ovom trenutku niste u mogućnosti podržati uplatom, podijelite link objave na vašim društvenim mrežama i nastavite čitati i pratiti stranice portala egradnja.hr
© 2024 T&S d.o.o.