Bedemi zadarskih pobuna sustav su fortifikacija grada Zadra znakovitog imena.
Sagrađeni trudom njegovih stanovnika u razdoblju od 12. do 16. stoljeća simbolično i doslovno "Bedemi zadarskih pobuna" predstavljaju burnu prošlost grada. Preko njegovih utvrda penjali su se srednjovjekovni francuski vitezovi, kaljajući krstove na izvješenim platnima i relikvijama, dok su Mongoli, Tatari i Turci nemoćno stajali pred njima ne usuđujući se prići bliže. Iako građeni pod palicom Mlečana, i baš zato s pravom stoje kao spomen na jedanaest u krvi ugašenih buna koje su Zadrani digli protiv svojih vlastodržaca, simbolizirajući svoj narodno-hrvatski testament.
Nakon zlatnog doba austrijske uprave kada su dio bedema pretvorili u novu rivu, a ostatak u gospodsku šetnicu omeđenu parkovima i trgovima, odnos prema tom definirajućem spomeniku grada nije bio ni najmanje gospodski. Bačeni asfalt gušio je stabla, auti nagurani po tobožnjem nogostupu, te sam promet tjerali su i ono malo nostalgičnih šetača. Lavove su zamijenile zvijezde, a onda su i one naposljetku pale.
Uvrštenje na popis svjetske baštine UNESCO unutar “Obrambenih sustava Republike Venecije u razdoblju od 15. do 17. stoljeća: Stato da Terra - zapadni Stato da Mar” dalo je novi zamah revitalizaciji spomenika, promišljanju njegove uloge u prošlosti, traženoj sadašnjosti i željenoj budućnosti unutar urbanog tkiva gradske jezgre.
Sustavan rad na obnovi, istraživanju i unaprjeđenju zadarskih bedema započet je još 2014. godine projektom HERA kojega je provela Zadarska županija. Taj projekt je bio nužan jer je pokrio većinu arheoloških istraživanja te obnovu Morskih vrata. Zatim se 2016. godine grad Zadar zajedno sa partnerima – Sveučilištem u Zadru, Agencijom Zadra Nova, gradskom Turističkom zajednicom i Narodnim muzejem prijavio na poziv “Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine“ Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije s projektom “ZADAR BAŠTINI – Integrirani kulturni program Grada Zadra 2020“ u kojem je jedna od dvije glavne komponente bila upravo revitalizacija, zaštita i očuvanje Bedema zadarskih pobuna koji su netom poslije uspješnog okončanja natječaja u travnju 2017. godine postali dio UNESCO-ve svjetske baštine.
Ukupna vrijednost projekta iznosila je 66.461.390,13 kuna, od čega su bespovratna sredstva iznosila 56.492.181,60 kuna. Kroz komponentu “Uređenje i revitalizacija Bedema zadarskih pobuna” izdvojeno je i uloženo 28.233.900,13 kuna dok je sam ugovor o građenju iznosio 23.784.855,70 kn s PDV-om sukladno glavnom i izvedbenom projektu koji je izrađen od strane glavnog projektanta Bogdana Marova.
2018. godina je protekla u ishođenju lokacijske i građevinske dozvole, a tu se mora naglasiti i uloga konzervatorskog odjela u Zadru i MKRH-a koja nikada nije jednostavna u zahvatima na stoljetnom spomeniku tolikog obima. Godine 2019. pripremljena je i provedena javna nabava za usluge stručnog nadzora te je pripremljena i provedena javna nabava za izvođenje radova, a u rujnu iste godine izvođač Minigradnja d.o.o. uveden je u posao.
Radovi su se nesmetano nastavili kroz pandemijsko razdoblje te su završeni krajem 2020. godine, a uz građevinsko-obrtničke radove obuhvatili su i radove na odvodnji, elektroinstalacijama te hortikulturi. Uskoro bi se trebala završiti i nabava montažnih kućica te sustava praćenja posjetitelja unutar “Plana upravljanja Bedemima” koji bi trebao sadržajno oplemeniti ponudu te pretvoriti Bedeme zadarskih pobuna u nezaobilazan javni prostor i još jedan turistički adut grada Zadra koji će predstavljati mjesto susreta, šetnji mladih obitelji, proslave Badnjaka i Advenata, te pobuna - ovaj put kulture nad letargijom.
Autor: Dino Pavić