Kave
 

Hyatt Regency Zadar: spoj baštine, luksuza i kvalitetnih tehničkih rješenja

Konačno popunjena kategorija koja je nedostajala: revitalizacija povijesne baštine u spoju s modernom dogradnjom Zadru donijela hotel s pet zvjezdica
  • Foto: Ivan Čorić

Od njegovog službenog otvorenja početkom svibnja, laskavi epiteti na račun hotela Hyatt Regency Zadar ne prestaju se nizati. 

Posjet ovom „luksuznom lifestyle hotelu u srcu Zadra s pogledom na stari grad i blistavo Jadransko more“ nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Kult Plave Kamenice nazvao ga je „uvjerljivo najljepšim i najboljim velikim hotelom u Dalmaciji", dok gosti u svojim recenzijama redovito ističu očaravajući interijer mediteranskog ugođaja u kojem se pazilo na svaki detalj, eklektičnu restoransku ponudu, ugodan i profesionalan pristup osoblja koje čitavo iskustvo boravka u ovom hotelu podižu na višu razinu. 

Hotel rado posjećuju i Zadrani, bilo da pristižu na jutarnju kavu, koktel uz bazen, poslovni ručak, večeru s društvom ili opuštajuću masažu… Dostupni su im svi hotelski sadržaji jer, kako je uostalom hotelsko vodstvo često isticalo u svojim medijskim istupima, Hyatt Regency Zadar nije zamišljen kao zatvorena elitna hotelska oaza, već kao prostor dobrodošlice i za goste visoke kategorije i za lokalnu zajednicu - mjesto gdje se luksuz susreće s baštinom i modernim ritmom grada.

 Hyattov hotel u Zadru pruža cjelovit doživljaj luksuza s pomno osmišljenim hotelskim sadržajima dostupnim kako gostima tako i lokalnom stanovništvu

Doprinos zadarskih projektanata u projektu posebne težine

Projekt hotela Hyatt Regency Zadar, prvog zadarskog hotela s pet zvjezdica i prvog Hyatt hotela u Hrvatskoj uopće, predstavljao je iznimno važno i profesionalno izazovno iskustvo za projektantski ured D&Z.

Zadarski projektanti su bili uključeni još u ranim fazama projektiranja, prvenstveno radi usklađivanja s prostornim planom i lokalnim zakonodavstvom, a potom i u izradu arhitektonskog projekta prema idejnom rješenju jednog od najutjecajnijih europskih arhitekata Borisa Podrecce, kasnije i kroz nadzor građenja.

„Ovaj projekt nosi posebnu težinu jer se ne radi samo o novoj hotelskoj investiciji, već o revitalizaciji prostora koji ima snažno upisano značenje u kolektivnoj memoriji Zadrana. Za naš ured predstavljao je značajan profesionalni iskorak i potvrdu da domaći, zadarski projektanti, mogu uspješno odgovoriti na izazove projekata ovakvog mjerila i kompleksnosti“,  istaknuo je na početku našeg razgovora glavni projektant Roko Košta iz ureda D&Z.

Radovi na rekonstrukciji i dogradnji trajali su od travnja 2022. do kraja travnja 2025. godine

Projekt je započeo u ulozi projektanta-suradnika, uz kolegu Zorana Šušu koji je tada bio glavni projektant, dok je Košta bio zadužen za vođenje tima na izradi arhitektonskog projekta. Nakon preuzimanja uloge glavnog projektanta, vodio je tim kroz sve faze – od glavnog projekta i izvedbene dokumentacije do tehničke podrške tijekom izvođenja.

Iako je od njegovog angažmana na projektiranju Hyatta prošlo dosta vremena te su ga u međuvremenu zaokupili novi projekti, arhitekt se prisjetio najvažnijih detalja i zanimljivosti koje su obilježile realizaciju ove 55 milijuna eura vrijedne hotelske investicije Dogus grupe. Donatov grad uvrstila je na kartu svjetskih luksuznih odredišta, a jednoj od njegovih povijesno i arhitektonski ikoničnih zgrada - palači obitelji Luxardo, poznatoj i kao bivšoj tvornica pića i likera Maraska , udahnula nov život i namjenu.

Perjanica luksuznog turizma u Zadru donijela je nova radna mjesta, novu dimenziju turističke ponude, nov profil gostiju i nov potencijal za razvoj grada kao cjelogodišnje destinacije

Nadahnjujuća suradnja s arhitektom Borisom Podreccom

Kontinuirana suradnja s arhitektonskim uredom Borisa Podrecce, autorom idejnog rješenja hotela, obilježila je projekt od samog početka. Dokumentacija je već u toj fazi bila na vrlo visokom stupnju razrađenosti, prisjetio se Roko. Osim glavnih nacrta isporučen im je i detaljan set izvedbenih detalja koji su precizno definirali sve arhitektonske elemente eksterijera.

„Svaka izmjena, bilo da je bila rezultat tehničkih ograničenja, promjene zahtjeva investitora ili izvedbenih okolnosti, konzultirana je s njihovim uredom. U pravilu su nam upravo oni dostavljali nova rješenja koja smo zatim implementirali u izvedbene nacrte.”

Raditi s jednim od najistaknutijih europskih arhitekata i njegovim timom bilo je izrazito zanimljivo i profesionalno inspirativno iskustvo za projektante D&Z-a.

„Promatrati njihov način razrade prostora i detalja, kao i vrlo jasno definirane stavove o svakom segmentu projekta, za nas je bilo dragocjeno”, kaže Roko.

Rekonstrukcija „kraljice”: očuvanje povijesnog karaktera i prilagodba novoj namjeni

Cjelokupni hotelski kompleks sastoji se od dva građevinska volumena. „Srce” kompleksa je rekonstruirana zgrada Maraska s pet etaža, „kraljica” kako ju je Podrecca slikovito opisao. Ona odiše baštinom, evocira duh prošlosti. Na nju se nastavlja moderna osmoetažna dogradnja. 

Volumeni su funkcionalno povezani, ali konstruktivno dilatirani, distinktivni po upotrebljenom arhitektonskom stilu i kromatici. Njihovo vanjsko i unutarnje oblikovanje opisano je kao spoj kulturne baštine, prirode, povijesne arhitekture i suvremenog dizajna.

Ukupna bruto razvijena površina hotela iznosi 20.250 m², od čega je 5.330 m² podzemno, a 14.920 m² nadzemno
Na rekonstruiranu zgradu nastavlja se moderna dogradnja hotela u kojoj su smješteni kongresni centar, uredi uprave hotela, spa centar i dio smještajnih jedinica, od njih ukupno 133

„U svakom projektu, kao što je "Maraska", nastojim pronaći duh mjesta i omogućiti da on progovori kroz arhitekturu. Stoga je važno da se nove zgrade ne natječu s poviješću, već je nadopunjuju, stvarajući simbiozu koja odražava život u gradu”, izjavio je prošle godine za Zadarski list Podrecca.

Suradnja s konzervatorima bila je usmjerena na funkcionalnu transformaciju postojeće zgrade, prilagodbu novoj namjeni i suvremenim tehničkim standardima, uz očuvanje njezinog povijesnog karaktera

Obnova pročelja zgrade Maraska u izvornom obliku bila je condition sine qua non. Zgrada se nalazi unutar kulturno-povijesne cjeline grada Zadra i svi su zahvati na njezinoj rekonstrukciji morali biti usklađeni s konzervatorskim uvjetima

„Sama obnova bila je tehnički vrlo zahtjevna: zgrada je u potpunosti ogoljena do zidova i temelja, uklonjene su sve međukatne i krovne konstrukcije, stolarija i unutarnje žbuke. Zidovi i temelji su konstruktivno ojačani – injektirani, dodatno ojačani karbonskim trakama, mrežama i sidrima te povezani s novim armiranobetonskim međukatnim pločama, kako bi se osigurala mehanička otpornost i stabilnost čak i u slučaju najjačih potresa”, nabrojao je arhitekt.

U prizemlju zgrade nalaze se recepcija, market, Alfred's bar i fusion restoran Fenix, međusobno povezani kroz unutarnji prostor, ali s posebnim ulazima na glavnom pročelju, dok su gornje etaže predviđene za smještaj gostiju

Najveći izazov: implementacija novog sustava grijanja, hlađenja i ventilacije unutar prethodno definiranih gabarita

Komentirajući tijek realizacije projekta, Košta ga dijeli na dvije faze. Tijekom 2016. i 2017. izrađena je gotovo kompletna projektna dokumentacija, pri čemu ističe:

„Zbog veličine i kompleksnosti projekta vrlo rano smo odlučili razvijati cijelu projektnu dokumentaciju u BIM-u, što se pokazalo ključnim za uspješnu koordinaciju između svih struka i pravovremeno upravljanje promjenama.”

Hyatt BIM 3D (foto: D&Z)

Nakon toga uslijedila je višegodišnja pauza, rezultat investitorovih poslovnih odluka. Projekt je reaktiviran 2021., s izmjenama koje su uključivale redizajn dijela pročelja i značajnu optimizaciju tehničkih sustava, osobito sustava grijanja, hlađenja i ventilacije (GHV).

„Najveći tehnički izazov bio je implementirati novi GHV sustav unutar već definiranih gabarita, s vrlo ograničenim prostorom za vođenje instalacija. To je zahtijevalo brojne prilagodbe i na kraju rezultiralo dodatnim tehničkim volumenom na krovu, koji u prvotnoj verziji nije bio predviđen”, istaknuo je Košta.

Unatoč određenim racionalizacijama tijekom izvođenja, projekt je postavljen na visokoj energetskoj i tehničkoj razini. Primijenjeni su sustavi niske potrošnje energije, kvalitetne toplinske ovojnice, vanjska stolarija visoke izolacijske vrijednosti te integrirani sustavi upravljanja energijom i klimatizacijom.

Svestranost, kompatibilnost i prilagodljivost tehničkih rješenja na zadarskom Hyattu

Izgradnja i opremanje ovakvog luksuznog objekta, kao što je Hyatt Regency Zadar, podrazumijevalo je isključivo primjenu vrhunskih materijala i najsuvremenijih tehnoloških rješenja. Ponosni sudionici ovog ambicioznog projekta na znamentoj zadarskoj lokaciji su WICONA, premium brend aluminijskih profilnih sistema i ACO sustavi odvodnje (koje ćemo predstaviti u sljedećoj reportaži).

Dugogodišnja posvećenost održivosti, uz  vrhunsku kvalitetu, WICONU čini pouzdanim partnerom za projekte najviših standarda.

Gotovo svi aluminijsko-stakleni elementi na hotelskom kompleksu nose potpis WICONA-e te su, ovisno kako u kojem dijelu hotela, izvedeni kombinacijom WICTEC fasade, WICLINE prozora, WICSTYLE vrata i WICSLIDE kliznog sistema. Osim što ispunjavaju stroge tehničke zahtjeve u pogledu toplinske i zvučne izolacije te vodonepropusnosti, neizostavan su dio vizualnog identiteta hotela, jedan od ključnih elemenata koji pridonosi njegovoj eleganciji i doživljaju sofisticiranog luksuza.

Fleksibilnost u dizajnu i tehnologiji omogućila je kombiniranje različitih WICONA rješenja duž čitavog hotelskog kompleksa, dajući mu usklađen i vizualno upečatljiv izgled 

WICONA WICTEC 50: Fleksibilnost dizajna koja očarava u srcu Hyatta

WICONA WICTEC 50 sistem kontinuirane fasade nudi jedinstvenu fleksibilnost u dizajnu koja se ogleda u raznim varijantama sistema i mogućnostima proširenja, a sve su izvedive uz manje dopune osnovnog sistema i bez kompromisa u pogledu estetike. 

Svestrani dizajn upečatljive estetike ostavlja snažan dojam u Palm Houseu, jednom od najatraktivnijih prostornih elemenata hotela. 

WICTEC 50 sistem staklenog krova na Palm Houseu dodatno je opremljen sustavom za odimljavanje

Ovaj prostrani višeetažni prostor, smješten u dograđenom, deniveliranom dijelu, natkriven je staklenim bačvastim krovom izvedenim uz pomoć WICTEC 50 sistema. Krov se uzdiže do 18,5 metara visine, oslanjajući se na 11 glavnih čeličnih nosača radijusa 10,2 metra. Izvorno zamišljen s trokutastim sandučastim presjekom nosača, tijekom izvedbe je, zbog tehničkih razloga, zamijenjen IPE300 profilima.

Prostor Palm Housea funkcionira kao središnji dnevni boravak hotela – prozračan, svjetlom ispunjen, s izraženom prostornom dinamikom
Ispod velikog staklenog krova Palm Housea smješten je glavni restoran s kuhinjom, prostorno otvoren prema unutarnjem dvorištu
WICTEC 50 fasada gledana izvana, iznad nje se vide WICLINE 75 evo prozori

WICTEC 50SG: visoke tehničke performanse, maksimalna transparentnost i čista estetika

WICONA WICTEC 50SG strukturalnu fasadu karakterizira dizajn u ravnini s uskim silikonskim spojevima između staklenih ploča. Sustav nudi potpuno staklenu tehnologiju i za vertikalne fasade i za kose staklene krovove. Osim svojih tehničkih performansi, WICTEC 50SG pokazuje čistu estetiku i omogućuje elegantan dizajn u odvažnim projektima koji ispunjavaju moderne građevinske zahtjeve.

WICTEC 50SG fasada korištena je u prizemlju rekonstruiranog krila zgrade Maraske prema parku, projektiranom analogno uličnom krilu
 WICTEC 50SG fasada, WICSTYLE 75 evo vrata i WICLINE 75 evo prozori u prostoru Estival lounge bara
Interijer Estival lounge bara
Pogled na mediteransko okruženje kroz WICTEC 50SG fasadu

WICLINE 75 evo: pogled na povijesnu jezgru, otoke i „najljepši zalazak sunca na svijetu“ 

WICONA WICLINE 75 evo prozor predvodnik je u svojstvima toplinske izolacije i značajkama građevinske fizike. Njegove najviše performanse čine ga idealnim za sve arhitektonske zahtjeve budućnosti. 

Na svim etažama zgrade Maraska ugrađivani su drveni prozori, osim u prizemlju. Tamo su u izvornom stanju bili čelični, fiksni rešetkasti prozori, koji su u rekonstrukciji zamijenjeni aluminijskim elementima WICLINE 75 evo s gotovo potpuno skrivenim okvirom. Na taj je način zadržana čista forma otvora, u skladu s izvornom kompozicijom pročelja. 

U prizemlju zgrade Maraska ugrađivani su WICONA WICLINE alu prozori
Alfred's bar: WICLINE 75 evo prozori s glavnog pročelja otvaraju pogled na povijesnu jezgru, otoke i “najljepši zalazak sunca na svijetu”

Kao arhitektonski element primjenjeni su i na stražnjem pročelju zgrade okrenutom prema unutarnjem dvorištu hotela (na zadnjoj etaži zgrade, iznad krova Palm Housea), a nalazimo ih i na dograđenom dijelu kompleksa.

WICLINE 75 eco na dograđenom dijelu hotelskog kompleksa

WICSTYLE 75 evo: svestrano i prilagodljivo rješenje ulaznih vrata 

WICONA WICSTYLE 75 evo vrata odlikuju se izvanrednim tehničkim performansama i rasponom primjene, što ga čini idealnim rješenjem za ulazna vrata kako u novim zgradama tako i u renovacijama. WICSTYLE aluminijska vrata prilagodljiva su i kompatibila sa svim WICONA prozorima i WICTEC fasadama.

Kombinacija WICSTYLE 75 evo vrata i WICTEC 50 fasade na ulazu u Lavanda spa centar
...te na posebnom ulazu  u spa koji je prostorno povezan s unutarnje-vanjskim bazenom orijentiranim prema parku Maraska.
WICSTYLE 75 evo vrata i WICTEC 50 fasada na izlazu iz unutarnjeg prostora Palm Housea u dvorište (lijevo), na koje se nastavlja rekonstruirano krilo zgrade s već spomenutom kombinacijom WICTEC 50SG fasade, WICSTYLE 75 evo vrata i WICLINE 75 evo prozora u Estival lounge baru (desno)

WICSLIDE 160: jasne linije, veliki otvori, udobni prostori

WICONA WICSLIDE 160 klizno-podizni sistem balkonskih vrata spaja izvrsnu toplinsku izolaciju s visokom razinom funkcionalnosti i naprednim dizajnom koji omogućuje stvaranje velikih vanjskih otvora koji brišu granicu između unutarnjeg i vanjskog prostora. Jasnih linija i velikih dimenzija krila, unose dašak elegancije, obilje prirodnog svjetla i prozračnost u interijer, čineći boravak u njemu ugodnijim.

Elegantna izvedba, jednostavan način rada, izvrsne toplinske, akustične i vodonepropusne performanse: WICSLIDE 160 na lođama smještajnih jedinica 

 

WICSLIDE 75FD: harmonična veza unutarnjeg i vanjskog prostora

WICONA WICSLIDE 75FD klizno-preklopna stijena promišljeno je dizajnirana za vizualnu harmoniju unutarnjeg prostora i vanjskog okruženja, bilo da je u otvorenom ili zatvorenom položaju. 

WICSLIDE 75FD klizno-preklopna stijena otvara prostor prizemlja dograđenog dijela hotela prema unutarnjem dvorištu s bazenom i Estival lounge barom
I u ovom su dijelu hotela kombinirana dva WICONA rješenja: WICSLIDE 75FD klizno-preklopnu stijenu okružuje WICTEC 50 fasada

WICONA – partner u projektu koji podiže standard luksuza u hrvatskim hotelima

„Hyatt Regency Zadar je vrlo važna referenca za nas u koju je uložen velik trud našeg tima i iznimno nam je drago što su naši proizvodi izabrani za izvedbu projekta. Naše sudjelovanje u ovom projektu dodatno pokazuje našu predanost kvaliteti i inovacijama. Za opremanje hotela Hyatt Regency Zadar korišteni su samo najbolji materijali kako bi se osigurali visoki vizualni i tehnički standardi koje ovakav projekt zahtijeva. Zahvalni smo na ukazanom povjerenju i ponosni što smo dio projekta koji podiže standard luksuza u hrvatskim hotelima", kažu u hrvatskom predstavništvu WICONA-e.

Zahvaljujemo brendu WICONA na podršci u pripremi teksta o projektiranju Hyatt Regency Zadar hotela


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Hyatt Regency Zadar: spoj baštine, luksuza i kvalitetnih tehničkih rješenja
© 2025 T&S d.o.o.