art'otel Zagreb ujedinjuje baštinu, umjetnost, održivost i inovativne tehnologije

Projekt rekonstrukcije i prenamjene zgrade hotela proveden je u skladu s konzervatorskim zahtjevima, a pratila ga je energetska obnova i digitalizacija hotelskog poslovanja
  • Foto: Arena Hospitality Grupa

Izniman arhitektonski stil, održivost, pametne tehnologije, umjetnički nadahnut interijer i egzotična gastronomska ponuda susreću se na jednom mjestu – u art'otelu Zagreb u Petrinjskoj 7.

art'otel Zagreb je prvi u Hrvatskoj, a ukupno peti hotel u Europi koji je otvoren pod komercijalnim brendom luksuznih art i lifestyle hotela u vlasništvu Arena Hospitality Grupe, jedne od najprogresivnijih međunarodnih hotelskih kompanija u Hrvatskoj.

Osim u Zagrebu, hotelski brend art'otel zastupljen je i u drugim kozmopolitskim metropolama – Berlinu i Kölnu, a uskoro i u Londonu i Rimu
Brend art'otel sinonim je za jedinstven hotelski koncept u kojem je izniman arhitektonski stil združen s umjetnički nadahnutim interijerima

Osim luksuza i udobnosti, art'otel Zagreb primjer je ekološke održivosti, a za što je ovog ljeta nagrađen godišnjom nagradom Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju i Hrvatske udruge proizvođača toplinsko-fasadnih sustava u kategoriji građevina godine – rekonstrukcija.  

Nagradu je preuzela Sandra Kalagac, direktorica za okolišno, društveno i korporativno upravljanje Arena Hospitality Grupe (Foto: HSZG)
Dario Šućur (voditelj tehničkih projekta AHG d.d.), Sandra Kalagac, Marko Korenić (tehnički direktor AHG d.d.) 

U realizaciji izvrsnosti prema parametrima održive gradnje, investitori su surađivali s GREENiKA poslovnim savjetovanjem i BLUESAVE tvrtkom iz Beča, timom koji već niz godina radi na certifikaciji projekata prema DGNB sustavu te zahtjevima EU taksonomije i ESG izvještavanja. 

Predstavnici AHG d.d.-a sa Snježanom Turalijom (GREENiKA) i Deanom Smolarom (CGBC)

Revitalizacija i valorizacija kulturne baštine u fokusu projekta rekonstrukcije

Zagrebački art'otel smješten je u samom središtu grada unutar zgrade Židovske liturgijske općine. Zgrada iz 1928. djelo je priznatih arhitekata Freudenreich i Deutsch, a kao jedan od najljepših primjera zagrebačke art deco arhitekture pokazala se inspirativnim izborom za lokaciju novog objekta hotelskog brenda u čijoj je srži umjetnost visoke estetike.

Nakon što je zgrada uzeta u dugoročan najam, pristupilo se rekonstrukciji i prenamjeni građevine pri čemu je naglasak stavljen na revitalizaciju i valorizaciju kulturne baštine starogradske jezgre te otvaranje prostora gostima, uključujući dosad neviđene vizure grada s rooftop bara na krovu zgrade.

O tome kako je art'otel Zagreb zaživio u ovom vrijednom primjerku kulturne baštine, kako je njegova arhitektura odredila vanjsko i unutarnje oblikovanje hotela te kako su implementirani elementi održivosti i pametni sustavi upravljanja, razgovarali smo s Dariom Šućurom, inženjerom građevine iz tehničkog odjela AHG-a.

Konzervatorski dio obnove

„Od cijele zgrade sačuvani su fasadni zidovi, stubišta, međukatne drvene grede i dio armiranobetonskih ploča, sve ostalo je napravljeno novo. Zgrada je izvana zadržala svoj izvorni izgled, dok je unutrašnjost dobila nov koncept“, kaže voditelj tehničkih projekata Dario Šućur.

Projekt rekonstrukcije pratili su određeni zahtjevi konzervatora vezano uz očuvanje povijesnih karakteristika i oblika zgrade.

 Konzervatorski dio projekta obuhvatio je restauratorske radove na fasadi i u unutrašnjosti zgrade

Restauratorski radovi na fasadi obuhvatili su kamene i betonske elemente, lijevane dekorativne elemente, metalne elemente (ukrasne rešetke vrata), drvene elemente (obnova stolarije uličnog pročelja, obnova vitraja dvorišnog pročelja) te izradu grube i fine fasadne žbuke.

Vezano uz unutarnje radove, zahtjevi konzervatora odnosili su se na obnovu terrazzo postojećih stubišta, restauratorske radove na metalnim elementima (kovana ograda 2. kata i unutarnjeg stubišta) i dekorativne profilacije na stropovima unutarnjih stubišta.

Sanacija i pojačanja nosive konstrukcije

„U sklopu rekonstrukcije građevine izvedene su intervencije na nosivoj konstrukciji u cilju poboljšanja globalne nosivosti i stabilnosti građevine, ponajprije one u odnosu na horizontalna opterećenja.“

Sanacije i pojačanja koja su izvedena:

  • ojačanje temelja (kampadiranjem),
  • fugiranje zadržanih zidanih zidova i sanacija pukotina,
  • pojačanje pojedinih međuprozorskih dijelova zidanih zidova čeličnim zategama,
  • izvedba novih armiranobetonskih zidova djelomično uz ili umjesto postojećih zidanih zidova
  • uklanjanje svih zidanih stupova i izvedba armiranobetonskih stupova,
  • izvedba tlačnih armiranobetonskih ploča na svim drvenim grednicima stropnih konstrukcija 1., 2., 3. i 4. kata (spregnute međukatne ploče).

Osim prethodno navedenih pojačanja nosive konstrukcije, ostali konstrukcijski elementi sačuvani su u planiranoj rekonstrukciji i prenamjeni građevine, istaknuo je Šućur.

 

Uklanjanje naknadno i neadekvatno nadograđene 5. etaže

Kao još jednu glavnu izmjenu obuhvaćenu projektom navodi uklanjanje posljednje, neadekvatno nadograđene etaže 5. kata s izvornim uličnim dijelom potkrovlja. Spomenuta etaža svojom geometrijom nije odgovarala planiranoj rekonstrukciji te se, uslijed nekorištenja, nalazila u relativno lošijem stanju od ostalog dijela građevine.

„Uklonjeni su svi postojeći krovovi i svi nosivi zidovi osim nadozida na uličnoj strani kako se ne bi narušio postojeći izgled uličnog pročelja. Izvedena je nova etaža 5. kata te 6. kat na manjem dijelu tlocrta. Vertikalnu nosivu konstrukciju 5. kata čine armiranobetonski zidovi koji se nastavljaju na nove armiranobetonske zidove pojačanja postojeće konstrukcije na nižim etažama te armiranobetonskog zida na dvorišnom pročelju, koji se izvodi iznad postojećih zidanih zidova.“

U sklopu konstrukcijske obnove uklonjeni su još neki manji konstruktivni elementi na objektu, dok je kao novi dio građevine izvedena nova ukopna strojarnica bazena u dvorištu zgrade.

Najzahtjevniji dijelovi rekonstrukcije

Kampadiranje temelja

„Ovo je izvedeno praktički ručno zbog nepristupačnosti terena, što je značajno otežalo radove.“

Ostala konstruktivna ojačanja:

„Radovi na dodatnim konstruktivnim ojačanjima bili su kompleksni i zahtijevali su visoku razinu stručnosti.“

Ugradnja betona u grede, nadvoje i stupove:

„Na mnogim mjestima ovaj se posao također izvodio ručno, što je dodatno usporavalo proces“

Organizacija gradilišta u centru grada:

„Odvoz i dovoz materijala za gradnju i opremanje bili su otežani jer gradilište nije imalo manipulativan prostor. Prometna regulacija i ograničenja dodatno su komplicirali situaciju. Kako bismo prevladali te izazove, koristili smo pomoćno skladište na Žitnjaku koje je osigurao glavni izvođač radova, Kvantum d.o.o., što je rezultiralo dodatnim pretovarima i utovarima materijala.“

 

Povećanje energetskog razreda zgrade

Objekt je nakon rekonstrukcije iz energetskog razreda E prešao u energetski razred A s Q''H, nd razredom B i Eprim razredom A.

Podizanje energetske učinkovitosti zgrade uključilo je:

  • izolaciju vanjskih zidova - dijela s unutarnje i dijela s vanjske strane gdje je bilo moguće, jer je fasada pod konzervatorskom zaštitom, zatim izolaciju zidova prema tlu, podova na tlu, unutarnjih zidova, međukatnih konstrukcija, kosih i ravnih krovova,
  • ugradnju nove stolarije s drvenim ili aluminijskim okvirima i dvostrukim izolacijskim staklom s low-E premazom,
  • ugradnju plinskog regeneratora topline (grijanje), dizalice topline (grijanje, hlađenje), ventilacijskih komora s rekuperacijom i filtracijom,
  • instaliranje štedne armature i vodokotlića usklađeno s EU taksonomijom, uz zadovoljavanje DNSH načela uštede vode,
  • implementiranje automatiziranog sustava regulacije; svi sustavi se upravljaju i prate putem centralnog nadzornog upravljačkog sustava (CNUS),
  • uvođenje senzora prisutnosti koji omogućuje uštede kada gost nije u sobi; grijanje/hlađenje se prekida u slučaju otvorenog prozora ili kada gost nije u sobi,
  • izvođenje nove rasvjete sa štednim LED svjetlima s automatskim upravljanjem,
  • ugradnju dijela materijala s ekološkim certifikatom EDP 

 

Sedam etaža hotela: od podruma do rooftop bara s panoramskim pogledom

Nakon završetka konstrukcijskog dijela projekta započeli su radovi na instalacijama i obrtnički radovi: postavljanje potrebnih električnih i strojarskih instalacija, novih vodovodnih i kanalizacijskih sustava, ugradnja novih liftova za poboljšanje vertikalnog transporta, instalacije nove kuhinjske opreme, izrada novih podloga, žbukanje, postavljanje parketa, keramike...

Projektirana građevina proteže se kroz sedam etaža: jednu podzemnu i šest nadzemnih.

Tehnički podrum u unutarnjem dvorištu zgrade: strojarnica bazena, kompenzacija i neutralizacija.

Podrum (-1 etaža): tehničke prostorije, stubišta i liftovi, prostorije zaposlenika, spa i wellness s unutarnjim bazenom, višenamjenska prostorija, fitness.

Spa i wellness prostor s unutarnjim bazenom

Prizemlje: lobby i recepcija, uredi zaposlenika, restoran s kuhinjom, bar, izdvojen caffe bar, sanitarne prostorije, stubišta i liftovi, tehničke prostorije u dvorišnoj prizemnici.

Caffe bar
Yezi restoran

Smještajne etaže (1. – 5. kat) : hotelske sobe, sobe za sastanke i komunikacijske zone sa spremištima

Smještajne jedinice broje 110 soba, od toga pet apartmana i četiri sobe za poslovne sastanke

Krovna etaža (6. kat): krovne kućice sa stubištima i liftovima, bar, prohodna krovna terasa bara, tehnička prostorija te ravni neprohodni krov s tehničkom opremom.

„Krovna etaža je djelomično prohodna, a djelomično neprohodna. Neprohodni dio pokriven je crijepom, dok je prohodni dio, namijenjen javnoj upotrebi (terasa bara), popločen keramikom postavljenom na distancere."

 Rooftop bar: 100-tinjak m2 terase s panoramskim pogled

Profinjenost interijera naglašena prirodnom teksturom i toplim nijansama Mopar parketa 

Oblikovanje interijera zasnovano je na kombinaciji jednostavnih linija i prirodnih materijala koji odišu luksuzom – drva, metala, stakla i kamena. Glavni projektni ured bio je Atellior d.o.o. iz Zagreba, projekt interijera izradio je izraelski studio Digital Space, dok je izvođenje radova opremanja povjereno turskoj tvrtki Yapiarti.

„Tople boje drvenih parketa i emajliranog stakla u javnim prostorima komplementirane su tamnim plohama drvenih obloga zidova, metalnih interijerskih elemenata te tamnih stropova. Rasvjeta javnih prostora koncipirana je kao vješta igra balansiranja skrivene indirektne rasvjete, sustava downlight reflektora u trakama, svjetlosnih naglasaka u zidovima te ugradbene i ovješene stropne rasvjete.“

Ekskluzivni Mopar parketi prostoru su dali toplinu i sofisticiranost te istovremeno naglasili jedinstven stil ovog hotela. U predvorju art'otela Mopar parket Herringbone 90 ističe se svojom prirodnom teksturom i toplim nijansama drveta, čime se kod gostiju već na ulazu stvara osjećaj dobrodošlice.

Kvalitetno izrađen i postavljen u riblju kost, Mopar parket, uzorak Mopar Herringbone 90 doprinosi eleganciji predvorja zagrebačkog Art'otela (Foto: Marko Radoš)

Ovaj renomirani hrvatski brend drvenih podova poznat je po visokokvalitetnim materijalima i preciznoj izradi, što njihov parket čini idealnim izborom za prostore koji žele spojiti estetski dojam i dugotrajnost.

Mopar parketi idealan su izbor za prostore koji žele spojiti estetski dojam i dugotrajnost
Foto: Arena Hospitality Grupa
Foto: Marko Radoš

Hotel kao umjetnička galerija posvećena Borisu Bućanu

Kao jedno od glavnih obilježja art'otel lanca, kroz sve javne prostore hotela i smještajne jedinice proteže se zajednički motiv – zidove krase djela istaknutih umjetnika, u Zagrebu jednog od najuspješnijih i najpoznatijih - Borisa Bućana.

Umjetnički koncept art'otela Zagreb posvećen je originalnim radovima Borisa Bućana
Hotel kao umjetnička galerija: gosti se mogu upoznati i povezati s nasljeđem jednog od najpoznatijih i najuspješnijih hrvatskih umjetnika

Posebnost smještaja: krovni prozori, uglovna soba s okruglim krevetom

Sobe za goste pokazuju odnos između ovojnice povijesne zgrade u kojoj se hotel nalazi i suvremenih elemenata kao što je bojanim staklom ograđen prostor kupaonice.

„Poseban dojam ostavljaju sobe potkrovne etaže (5. kata) opremljene velikim krovnim prozorima koji gostima nude nesvakidašnje vizure. Uglovna soba pritom nudi i netipičnu prostornu koncepciju centriranu oko središnje postavljenog okruglog kreveta.“

 

 art'otel lider u digitalizaciji hotelske industrije

Korisničko iskustvo i operativnu učinkovitost hotela značajno je unaprijedila implementacija naprednih tehnoloških rješenja poput integracije sustava GreenPoint za upravljanje rasvjetom i klimatizacijom, IP telefonije na Asterisk serveru, WiFi mreže s Ruckus opremom te IPTV sustava Smartell.

„Ove inovativne tehnologije postavljaju art'otel kao lidera u korištenju suvremenih tehnoloških rješenja u hotelskoj industriji odnosno digitalizaciji hotelske industrije. Integracija s Oracle Opera PMS-om dodatno osigurava besprijekornu sinkronizaciju podataka i automatizaciju procesa, povećavajući operativnu učinkovitost i sigurnost podataka, što sve zajedno doprinosi superiornom iskustvu gostiju i optimalnom upravljanju hotelom.“

Od ostalih implementiranih tehnologija kojima je povećana kvaliteta usluge i zadovoljstvo gostiju tu su centralni samoposlužni minibar na etaži „Butler Corner“, mobilna aplikacija Arena Collection za komunikaciju s hotelom u realnom vremenu, zatim online naručivanje usluga, self check-in koji omogućava prijavu gostiju tri dana prije dolaska, digitalni mobilni ključ te, umjesto papira i u skladu s politikom održivosti, korištenje digitalnog potpisa.

 „Zeleni ključ“ – garancija održivosti ugrađene u hotelsko poslovanje

Kao i ostali hoteli u portfelju AHG-a, i art’otel Zagreb nositelj je međunarodne ekološke oznake Green Key.

Ovaj zeleni certifikat dodjeljuje se turističkim objektima koji zadovoljavaju 13 kriterija ekološke i socijalne održivosti poput društveno odgovornog poslovanja, smanjenja ugljičnog otiska, smanjenja i recikliranja proizvedenog otpada, praćenja potrošnje električne energije i vode, odabira artikala, materijala i procesa koji potiču održivost, educiranja zaposlenika i osvještvanja gostiju o održivosti…

“Cilj nam je stvoriti ekološki prihvatljivo mjesto gdje naši članovi tima i gosti mogu biti sigurni da je održivost ugrađena u sve što radimo”, zelena je poruka Arena Hospitality Grupe.


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

art'otel Zagreb ujedinjuje baštinu, umjetnost, održivost i inovativne tehnologije
© 2024 T&S d.o.o.