Novi dom zadarskim studentima osigurava vrhunski smještaj kroz čitavu semestarsku godinu, a rektorica Sveučilišta Dijana Vican podijelila je svoje oduševljenje s uredništvom egradnja.hr
Koji je širi značaj novoizgrađenog objekta za studente i javnost?
Studentski dom i restoran su prilika za studente da studentski život provedu u suvremenim i modernim uvjetima. Po prvi puta studenti u Zadru imaju kompletan komfor; boravak u novim, funkcionalno opremljenim sobama, suvremene sanitarne čvorove po sobama, hladnjak u svakoj sobi, mogućnost pranja rublja, korištenje restorana i slastičarne, ugodan prostor dnevnog boravka za druženje itd. Imajući u vidu sve prednosti sadržaja koje nudi Studentski dom, očekuje se da će studenti moći posve posvetiti ugodnom studiranju, bez opterećenja vezanog uz osiguravanje smještaja, posebno tijekom turističke sezone, koja je u Zadru sve dulja, i organizacije svakodnevno života. Studentski dom smješten je na dobroj lokaciji i od svih sveučilišnih zgrada je udaljen desetak, najviše petnaest minuta hoda.
Sad kad je projekt završen kakvo je vaše osobno mišljenje o funkcionalnosti i vizualnoj pojavnosti samog objekta?
Zgrada se arhitektonskim estetski harmoničnim izričajem, jednostavnošću, odmjerenošću i obujmom lijepo uklopila u okolni urbani krajolik kao spona između stambenih zgrada smještenih zapadno i pretežito obiteljskih kuća s nižim stambenim zgradama smještenih istočno od Novog kampusa. U gradu u kojem je puno toga podređeno turizmu, značajno je bilo pružiti studentima kvalitetan smještaj sa svim pratećim sadržajima i pokazati im da su važni i da se o njima i njihovom životu brine i promišlja. Novi kampus u kojem je smješten Studentski dom nalazi se u srcu grada, pruža priliku za šetnju, boravak u prirodi pa i rekreaciju, a novootvoreni Studentski dom donijet će novi život u ovaj dio grada, koji će se svakodnevno razvijati.
Možete li s nama podijeliti prve reakcije korisnika, zaposlenika i javnosti?
Povratne informacije su vrlo dobre, studentima se najviše svidio suvremeni prostor, prozračnost Studentskog doma odnosno soba, puno je svjetla u prostranom restoranu. Osluškujemo potrebe studenata i dalje ćemo ih pratiti. Štoviše, već imamo svu dokumentaciju pa i građevinsku dozvolu za zgradu STEM odjela s dormitorijem, koja je dio istog kompleksa. Pokušavamo pronaći najbolji model financiranja toga zahtjevnog ostvarenja. Svakako, vjerujemo kako će ovaj dio grada postati mjesto koje je dobar primjer suživota korisnika, zaposlenika i javnosti.
Jesu li sva mjesta u domu popunjena i koliki je kapacitet ovim projektom ostvaren?
Kapaciteti su potpuno popunjeni, što je najbolja potvrda da radimo dobar posao i da je Sveučilištu u Zadru kao i gradu Zadru Studentski dom i suvremeni restoran bio itekako potreban.
Hoće li se dodatnim sadržajima moći služiti i građani Zadra?
S obzirom na to da je prostor namijenjen prvenstveno studentima, najviše će se voditi računa o njihovim potrebama, jer su razvojem Sveučilišta i gradnjom Studentskog doma dobili mjesto koje im pripada. Gradnjom Studentskog doma i studentskog restorana, nakon što su uspješno savladane birokratske prepreke te su povučena EU sredstva, Sveučilište u Zadru napravilo je korak naprijed i kvalitetan iskorak za studente i njihove roditelje kao i za Zadar u kojem se studentski život mora razvijati uz što bolje uvjete kako bi u konačnici svi skupa imali bolju budućnost. Građani se pak mogu koristiti okolnim hortikulturno uređenim ambijentom, koji će Sveučilište u Zadru nastaviti održavati pretvarajući postupno, u skladu s financijskim mogućnostima, čitav Novi kampus u ugodan i siguran zeleni otok u našemu gradu.
Sveučilišni kampus referentni je objekt arhitektonskog ureda SANGRAD d.o.o. , a glavni građevni materijal bila je metalna konstrukcija ispunjena Ytong blokovima.
O projektu smo razgovarali s autorima Vedranom Pedišićem i Antonijom Milovac
Koja je bila glavna misao vodilja kod izrade projekta nove zgrade sveučilišnog doma?
Dosta smo razmišljali na koji način sve skupa napraviti, a da ima dugotrajnog smisla. Počevši od trajnosti pročelja, do toga da se namjena samog objekta uvijek može promijeniti, kako bi se eventualno jednog dana sobe povezale u veće prostorije i slično. To je po meni najveći benefit, jer se čovječanstvo mijenja. Kako je vrijeme nepredvidivo tako i kuće moraju biti fleksibilne, ali ponajprije trajne.
Recite nam nešto o materijalima korištenim u gradnji i razlozima odabira istih?
Naše razmišljanje o arhitekturi je takvo da arhitektura prvenstveno treba biti trajna po vrijednostima i po materijalima koji se koriste u izgradnji. Zato smo mi u projektu odabrali materijal na koji direktno dolazi završni sloj žbuke. Bitna je razlika u tome da sve ostale fasade neusporedivo više propadaju kroz vrijeme. Ovo je nešto što bi trebalo biti vječno. Alternativa gradnji bila je opeka, no kako bi njome teže manipulirali s obzirom na čeličnu konstrukciju, tako je odabir pao na Ytong kao lagani beton.
Velika je stvar što je izvođač Projektgradnja također uvažio temu gradnje Ytongom, kojim mu je bilo najjednostavnije raditi.
Čelična konstrukcija
Koje su prednosti čelične konstrukcije i kako je izgledala ugradnja materijala?
Velika prednost čelika je što ostavlja mogućnost fleksibilnog prostora. Jednog dana taj se prostor može preoblikovati za druge namjene. Trenutno imamo izrazito malene sobe. Zato je bitna tema da se jednog dana ta čitava priča može mijenjati. Restoran je smješten u prizemlju a na katu su sobe. Namjera je također bila da se konstrukciju učini što lakšom, kako bi bilo što manje stupova u restoranu.
Pošto je glavni presjek zgrade čelična konstrukcija, ugradnja materijala izgledala je tako da je iznutra postavljen Ytong blok 10 cm, u sredini je vuna, a vanjski zidovi su od 20cm bloka. Međukatna konstrukcija je spregnuta ploča. U konačnici je dobiven izrazito debeo zid, kojim se postiglo da kuća bude niskoenergetska. Osim toga vrši se prikupljanje kišnice koja se ponovno upotrebljava, a glavni energent su dizalice topline i solarni kolektori na krovu.
Posebno formirana niša
Zamračenje prostora riješeno je na vrlo zanimljiv način, možete nam ispričati nešto više o tome?
U prvotnoj varijanti projekta zamislili smo otklopnu škuru u tri stupnja 45-90, međutim kroz temu tehnoloških mogućnosti izvođača, strahova koje investitor ima, a i vremenskih uvjeta koji su nepredvidivi odustali smo od teme. Kako bismo izbjegli problem da otvorene škure odlete za nevremena, dovili smo se novom rješenju sa elementima koji se kližu u nišu. Velike niše postavljaju temu potpunog zamračenja unutarnjih prostorija, nema direktnog upada sunca u prostor a pružaju i adekvatnu zaštitu od kiše i vjetra. Škure su uklopljene s fasadom, a kad dođu u nišu izgledaju kao da se zid pokrenuo. Naizgled jednostavna tema, ali izrazito kompleksna kuća.
Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.
Jedinstvenim autorskim sadržajem približavamo vam priče o uspješnim projektima gradnje i uređenja objekata. Iza svake naše objave stoji dug proces prikupljanja informacija i uređivanja sadržaja, kojim vam želimo pružiti što više kvalitetnih objava uz ugodno iskustvo čitanja i profesionalne fotografije.
Ako vam se sviđa naš sadržaj i želite nas podržati kako bismo kreirali još više kvalitetnih priča za vaš užitak čitanja, podržite nas jednokratnom uplatom u željenom iznosu.
Podaci za popunjavanje virmana su sljedeći: Broj računa: HR2524020061100040300
Poziv na broj: 00-100
Ako nas u ovom trenutku niste u mogućnosti podržati uplatom, podijelite link objave na vašim društvenim mrežama i nastavite čitati i pratiti stranice portala egradnja.hr