Kuće u nizu Maj: kad arhitekti spoje najbolje od kuće i stana

Projektni tim ureda NFO isporučio je investitoru i korisnicima, za Hrvatsku, netipično stambeno rješenje s Ytong sustavom gradnje
  • Foto: Jan Stojković, Nenad Ravnić, Kata Marunica, Filip Ružić (dron)

Xella

NFO

Gradske kuće u nizu „Maj“, smještene u naselju Veli Maj u Poreču, nastale su kao svojevrsni eksperiment na temu stanovanja. I za investitora, tvrtku Hedonistrian, i za nagrađivani arhitektonski ured NFO bio je to iskorak u nepoznato. Projektnim zadatkom inicijalno je bila predviđena standardna stambena zgrada s poslovnim stanovima, no na inicijativu arhitekata, investitor je prihvatio ideju o gradnji kućica u nizu, tipologije neuobičajene za naše podneblje.

Kako su se snašli u svom prvom projektiranju takve tipologije, koje su posebnosti, izazovi i prednosti ovakve vrste stambene gradnje, kakvo novo iskustvo stanovanja nude gradske kuće Maj, ispričao nam je šesteročlani NFO-ov projektni tim u sastavu: Kata Marunica, Ana Mustapić, Nenad Ravnić, Filip Vidović, Marin Piršić, Goran Rukavina.

Na parceli od 1400 m2 sagrađeno je 10 kućica namijenjenih stanovanju te su u međuvremenu sve prodane, izuzev dvije koje je investitor odlučio zadržati za sebe 

Jedna sasvim drugačija stambena zgrada

Za početak su nam objasnili kako je došlo do izmjene u projektnom zadatku.

„Inicijalno je bila predviđena standardna stambena zgrada budući da prostorni plan i predviđa stambenu zgradu na toj lokaciji. Službeno to i jest stambena zgrada, međutim iskoristili smo određene "povoljne" parametre te su tipičnu shemu stanova sa zajedničkim stubištem/ liftom i ulaznim prostorom reorganizirali u niz duplex stanova koji bi imali i svoje pripadajuće vrtove

Kućice su projektirane u razdoblju od 2021.  – 2022., a izvedene prošle godine 

"Povoljni" parametri bili su niska maksimalna katnost, a relativno velika izgrađenost sa zahtjevom za maksimalnom kvadraturom. 

„Sami po sebi takvi parametri sugeriraju horizontalnost volumena i distribucije prostora, međutim kroz idejno promišljanje o kvaliteti takvih stanova, izvrnuli smo zahtijevanu horizontalnost u sekvencu vertikalnih stambenih volumena s naglašenim korištenjem relativno male površine zelenila koja preostane.“

Novo iskustvo stanovanja

Izmjena je inicirana s njihove strane, a investitor ju je, kažu, prihvatio budući da su kvalitete takve opcije vrlo brzo postale očite. 

„Investitoru i budućim vlasnicima stanova htio se pružiti drugačiji, zanimljiviji i ugodniji prostor za život od "običnog" stana i to tako da smo uzeli kvalitete života u stanu i zamiješali ih s kvalitetama života u obiteljskoj kući te dobili hibrid -  "stanove u nizu".

Svaka kućica nadzemno ima oko 64 m2 
Vlastiti prirodni prostor u obliku vrta/atrija jedna je od prednosti NFO-ovih stanova u nizu

"Osim jasnih prednosti takvih stanova u nizu, kao što su privatnost te vlastiti prirodni prostor, za napomenuti je i značajno bolji odnos bruto/neto kvadrature budući da se kvadrati zajedničkih komunikacija "prelijevaju" u kvadrate stanova. Troškovi takve gradnje neznatno su veći od troškova gradnje "standardne" stambene zgrade po metru kvadratnom, međutim kako je jedna od posljedica i veća neto prodajna kvadratura uslijed izostanka zajedničkih komunikacija, ta se razlika više nego pokrila.“ 
 

 Ytong sustav gradnje: visoka energetska učinkovitost bez dodatne toplinske izolacije

Zbog svojih kvalitetnih termoizolacijskih svojstava, koja omogućuju postizanje visoke energetske učinkovitosti bez potrebe za dodatnim slojevima izolacije, pri projektiranju je odabran Ytong sustav gradnje.

"Njegova homogena struktura osigurava optimalan omjer nosivosti i mase, čime se postiže racionalizacija konstrukcije i smanjenje ukupnog opterećenja. Dodatno, zahvaljujući preciznosti elemenata ubrzan je proces izvedbe", obrazložili su u NFO-u odabir Ytong rješenja.

Zahvaljujući Ytong sustavu gradnje, kuće Maj optimalno su izolirane, bez dodatne toplinske izolacije 

Ytong sustav gradnje jedinstveno je rješenje na tržištu koje zadovoljava gradnju obiteljskih kuća te višestambenih i industrijskih objekata niže katnosti bez upotrebe dodatne toplinske izolacije, zadovoljavajući sve trenutne norme i propise. Objekti građeni Ytong sustavom gradnje imaju riješene sve toplinske mostove, izuzetno su otporni na potrese te su energetski učinkoviti. 

Sustav se sastoji od Ytong SMART blokova 30 cm ili 40 cm debljine za vanjske zidove, protupotresnih blokova kao elemenata za vertikalne serklaže, U i L elemenata za horizontalne serklaže i nadvoje te Ytong Bijelog stropa za međukatnu i/ili krovnu konstrukciju.

Ytong sustav gradnje sastoji se od zidnih blokova, protupotresnih blokova i drugih elemenata koji se mogu koristiti za izgradnju ili obnovu obiteljskih kuća, višestambenih zgrada, poslovnih i industrijskih objekata

Konkretno, na projektu kuća Maj ugrađen je Ytong sustav SMART 30, što znači da su vanjski zidovi debljine 30 cm bez potrebe za dodatnom vanjskom izolacijom u vidu ETICS sustava. Naime, za primorske uvjete dovoljan je SMART 30 blok, a za kontinentalne SMART 40 blok kako bi se zadovoljile propisane norme. 

Kako je izgledala njegova izvedba u Velom Maju, opisao nam je Aleksandar Škurić, voditelj projekata u tvrtki Ytongov porobeton d.o.o.:

"Cijela građevina projektirana je kao monolitna zidana konstrukcija od Ytong porobetonskih blokova u tankoslojnom mortu, omeđena horizontalnim i vertikalnim serklažima, izvedenim unutar Ytong sistemskih elemenata. Međukatna konstrukcija izvedena je kao armiranobetonska ploča, dok je krovna konstrukcija izvedena kao polumontažna lagana konstrukcija u vidu Ytong bijelog stropa. Unutarnji zidovi koji odvajaju dva različita korisnika izvedeni su  Ytong Acoustic blokovima, mase 650 kg/m3 i u debljini 25 cm, zadovoljavajući sva propisana akustična i toplinska svojstva za primorsku klimu. Za pregradne zidove ponuđen je Ytong Compact u debljinama 10 i 15 cm, ovisno o namjeni zida te potrebnom „šlicanju" instalacija."

Projektni tim i izvođač radova imali su punu podršku Ytongovih stručnjaka u svim fazama projekta

"Naša podrška u projektu obuhvatila je prijedlog rješenja sa specifikacijom materijala u idejnoj fazi, razrade tehničkih detalja, odabir optimalnog sustava, izračun količina, podrške izvođaču na gradilištu kroz instrukcije našeg instruktora gradnje, ustupanja alata potrebnog za kvalitetnu izvedbu te tehničku podršku voditelja područja na kojem je gradnja bila izvedena", nabrojao je Škurić.

Ističe kako je poduzeće Ytong porobeton u međuvremenu proširilo usluge te danas investitorima mogu ponuditi i uslugu izvođenja radova u projektima u kojima se koristi njihov materijal.

Izazovi projektiranja kuća u nizu: osvjetljenje, odnos vanjskog i unutarnjeg prostora, privatnost

S obzirom na to da su se po prvi puta imali prilike okušati u projektiranju kuća u nizu, arhitekti komentiraju kako je bilo zanimljivo rješavati funkcionalne i ostale probleme koji se sami po sebi javljaju kod ovakvih tipologija, posebice osvjetljenja, odnosa vanjskog i unutarnjeg prostora, potrebne razine privatnosti i slično. 

„Osim relativne uskoće samih jedinica, jedan od najveći izazova bio je ostvariti povoljno osvjetljenje. Kako su same kućice relativno male kvadrature, dubina, a time i uskoća prostora, riješena je dvostranom orijentacijom. Treba uzeti u obzir da uglovne kućice imaju vrtove i s dužih strana tako da  je osvjetljenje riješeno s tih strana. Kućice u unutrašnjosti gabarita jednostavnim su pomakom volumena prema van dobile i unutrašnji vrt i osvjetljenje s unutrašnje strane. Cijeli sklop sastoji se ustvari od dvije zgrade (sjeverne i južne), a zahtijevana interpoliranost ostvaruje se putem kućica koje nisu izmaknute.“ 

Stambeni sklop sastoji se od dvije zgrade, istočne i zapadne, koje obuhvaćaju po pet stanova u nizu s vlastitim vrtovima, odnosno atrijima

Individualnost kuća naglašena bojama

Kontekst u kojem se nalaze kuće Maj nije urbanistički konsolidiran i težnja je bila stvoriti određeni identitet i susjedstvo usred neartikuliranog arhitektonskog jezika tipičnih novogradnji u ovom području, istaknuli su arhitekti.  

Uniformirane u dizajnu i arhitektonskom stilu, gradske kuće Maj imaju tek jedno eksterno diferentno obilježje: boju fasade.

„Igra s koloristikom je također bila izazov i dugo smo vremena donosili odluku o korištenju boja pogotovo s obzirom na spomenutu okolnu izgradnju. Kao i u jezgrama istarskih gradova, kroz korištenje boja naglašena je individualnost pojedinih kućica, a da se ne gubi cjelovitost urbanističke cjeline.“

Tonovi su parafraza istarskih žbuka s idejom kvalitetnog “starenja” pročelja i mijenjanja intenziteta tijekom godina

Na primjeru interijera jedne kuće prezentirali mogućnost uređenja

Iako interijer samih kućica nije bio dio zadatka, već funkcionalna organizacija prostora, investitor je od projektnog tima zatražio uređenje interijera jedne od kućica putem kojeg bi potencijalnim kupcima prezentirao mogućnosti uređenja. Kasnije uređenje preuzeli su kupci na sebe.

U prizemlju je smješten manji toalet i dnevni prostori s izlazom u vrt, dok su na gornjem katu smještene spavaće sobe i veća kupaonica
Svaka kućica sastoji se od dvije etaže, prosječne veličine 65 kvadrata, ograđene okućnice koja se, ovisno o lokaciji kuće, kreće od 42 do 104 kvadrata te jednog parkirnog mjesta

 

Stanovanje u Hrvatskoj: ljudima su još uvijek talijanska keramika i sanitarije sinonim za veću kvaliteta življenja

Kuće u nizu popularan su oblik gradnje i priuštivog stanovanja u Nizozemskoj, Belgiji i Sjevernoj Americi. Da bi u takvom obimu zaživjele u Hrvatskoj, ipak je potrebna odgovarajuća stambena politika koju „politika” tek treba donijeti.

„Što se tiče teme priuštivog stanovanja, to je tema koja nadilazi naše stanove u nizu budući da bez potpore "politike" priuštivo stanovanje u stvari ne postoji. Iz tog razloga takvi oblici gradnje uspijevaju u navedenim zemljama, a kako mi stambenu politiku nemamo, nemamo niti ovakvih oblika gradnje. Naša stambena politika svodi se na maksimalno iskorištene prostorno planske parametre i umješnost pojedinog projektanta da se snađe u danim okolnostima.“

Govoreći općenito o stanovanju u Hrvatskoj, NFO-ovci kažu da se stvari na tržištu do neke mjere mijenjaju uslijed novih regulativa i zahtjeva kupaca. 

„Ti pomaci nisu nužno vezani za priuštivost, već za „moranje“ i komercijalne zahtjeve tržišta, gdje je svijest kupaca ipak nešto veća nego prije 10 ili 15 godina. Ako je tržište spremno platiti za neki nadstandard u smislu održivosti, investitori će to u pravilu popratiti. Ipak, prave promjene su vrlo trome. Naime, u oglasima su kvalitetna talijanska keramika i sanitarije i dalje sinonim za veću kvalitetu življenja.“

 

Zahvaljujemo tvrtki Ytong porobeton što nam je omogućila pisanje o projektiranju kuća u nizu Maj.

 


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Kuće u nizu Maj: kad arhitekti spoje najbolje od kuće i stana
© 2025 T&S d.o.o.