Baš poput dobre kapljice istarskog vina, sva se raskoš prirode i plodova ove regije sljubljuje na jednom mjestu – Saints Hills vinariji Cantina, smještenoj u idiličnom brežuljkastom pejzažu zaseoka Radovani nedaleko Višnjana.
Vinarija Cantina nastavak je uspješne Saints Hills vinske priče supružnika Ernesta i Ivane Tolj. Započeli su je u Istri 2007. kupnjom 15 hektara velikog posjeda na kojem su podigli vinograd Sv. Ante i s kojeg je poteklo prvo vino napravljeno pod etiketom Saints Hills. Usporedno su podizali dva nasada na Pelješcu – vinograd Sv. Lucia na Dingaču i Sv. Roko u Komarni te su obnovili staru kamenu kuću “Vinaria” u selu Oskorušno, a koja je danas u funkciji kušaonice njihovih poznatih i nagrađivanih vina.
Ovog proljeća otvorena Cantina, njihova je posveta istarskom načinu života s naglaskom na dobro vino, lokalnu gastronomiji i ugodu za sva osjetila.
Vinska kušanja, restoran, smještaj
Uz kušanje Saints Hills vina u njezinom predivnom prirodnom okruženju, Cantina svojim gostima pruža i uslugu smještaja u tri apartmana s pet zvjezdica te restoran u kojem se poslužuju birane delicije inspirirane lokalitetom i sezonskim namirnicama.
Vinarija raspolaže i vlastitim helidromom te ju je moguće posjetiti helikopterom u sklopu organizirane vinske ture, novog luksuznog turističkog doživljaja osmišljenog u partnerstvu Turističke zajednice Istarske županije i vinarija Cantina, Rossi, Meneghetti.
Kamen i drvo glavni materijali u uređenju
Njezina gradnja inspirirana je istarskim kućama i oštarijama, kao i predivnim vinarijama na sjeveru Italije koje su vlasnici imali prilike posjetiti.
“Jako smo vodili računa o tome da to bude prava istarska gradnja i da koristimo prirodne materijale poputkamena idrva, nismo željeli plastiku i aluminij. Cantina je zidana kamenom nabavljenim sa starih kuća i štala ovdje u Istri, imamo tradicionalne kose krovoves kanalicom, u restoranu smo stavljali kao glavnu podnu oblogu tri vrste kamena u tri nijanse i različitih završnih obrada, terasa i trotoar oko objekta izvedeni su u terakoti, na parkiralištu imamo porfido kocke od granita, sva stolarija, namještaj, štokovi su od hrasta...", opisuju nam u vinariji Cantina.
Eksterijer iinterijer skladno su povezani toplinom i elegancijom prirodnih materijala i nijansi. Projekt Cantine potpisujearhitekt Milan Pahović, unutarnje uređenje studio Franić Šekoranja.
Drveni prozori i škure tvrtke Lokve naglasili toplinu, eleganciju i rustikalnost Cantine
U priču o tradiciji i autohotnosti odlično su se uklopili drveni prozori i škure s potpisom tvrtke Lokve, vodećeg proizvođača drvenih i drvo-aluminijskih prozora u Hrvatskoj.
"Ti su prozori sa škurama jedna zvjezdica više za vinariju Cantina. Od kvalitete drva, do same boje stolarije i cijelog izgleda, savršeno su se uklopili u naš ambijent i sve pohvale tvrtki Lokve za proizvod koji su nam isporučili", komentiraju u vinariji Cantina.
Prozori i škure izvedeni su u boji i dimenzijama prema zahtjevu investitora. Tradicionalan i ekonomičan drveni prozor Eurolok 68, kakav se može vidjeti na Cantini, proizveden je primjenom moderne tehnologije te je zaštićen od grubih vanjskih utjecaja visokokvalitetnim akrilnim lakom. Njegova odlična funkcionalnost rezultira vrlo niskim faktorom toplinske i zvučne izolacije.
Osim topline, elegancije i ugode koju drvo unosi u svaki prostor, pa tako i ovaj Cantinin, ono isto tako pozitivno djeluju na zdravlje, upija višak vlage i štedi energiju.
Lokve u sklopu svog asortimana nude škure izrađene od različitih vrsta drva ili aluminija, u boji i modelu po izboru kupca, kako bi se upotpunile s odabranim prozorima, balkonskim vratima, kliznim stijenama i fasadom. Boja škura na Cantini usklađena je s onom prozora. Napravljene su od vodootporne šperploče okume te su izuzetno otporne na atmosferske utjecaje, što ih čini pogodnim rješenjem za vanjsku upotrebu. Ova vrsta šperploče često se koristi u gradnji brodova, a u Lokvama su se potrudili na njoj napraviti falceve i utore kako bi se postigao izgled spajanih daščica, odnosno tradicionalnih škura.
Još jedan proizvod tvrtke Lokve koji će se uklopiti u svaku priču o prirodnosti i udobnosti, bilo da se radi o tradicionalnoj ili modernoj arhitekturi, su drvo-aluminijski prozori. Drvo s unutarnje strane donosi toplinu i ugodu u interijer, dok aluminij izvana čini ove prozore izdržljivim i dugovječnim.
Drvo-aluminijski prozori danas predstavljaju prozore najviše kvalitete i dizajna. Nakon njihove ugradnje nije potrebno nikakvo održavanje te su moguće kombinacije različitih boja drva i aluminija, poručuju u Lokvama.
Hrastovina za topao, ugodan rustikalan interijer
Prirodna ljepota drva u interijeru naglašena je kroz restaurirane starinske grede na stropu, namještajem od hrasta uglavnom rađenim po mjeri, a od kojeg je iparketu spavaćim sobama u apartmanima.
Toplinu i ugodu u interijeru zaokružuje ambijentalna rasvjeta koja se po potrebi može pojačavati ili smanjivati te niz zanimljivih dekorativnih dodataka poput originalnih umjetničkih slika mlade slikarice Silvije Golja i glomaznih glinenih ćupova donesenih iz Francuske.
Dekorativna obrada zidova
Još jedan element ovog rustikalnog dizajna interijera koji plijeni pažnju je efekt starih zidova postignut nanošenjem glimmerputza, dekorativne mase na bazi vapna i mramorne prašine s glimerima. Inače dolazi u različitim bojama, a u Cantini su se odlučili za njegovu varijantu u pastelnim, blagim bojama i metalnim česticama od bakra kako bi se svojim efektom nadovezao na ostale materijale u interijeru.
U Cantini su nam opisali dekorativnu tehniku kojom su postigli unikatan izgled zidova u interijeru:
“Nakon što je zid ožbukan s dva centimetra fine žbuke, kompletno je gletan i onda je na njega navučen glimmerputz. Nakon što se osuši, brusi se i premazuje s dvije ruke mat laka. Osim što estetski odlično izgleda u interijeru, njegova prednost je i velika trajnost. Doslovce može trajati vječno ako ga ne ošteti vlaga.”
Najveća nagrada – gosti koji se vraćaju
Jedinstven eno-gastro doživljaj koji Cantina nudi od starta su prepoznali i brojni gosti:
“Gosti su oduševljeni svime, od ambijenta do prirode. Nalazimo se na 300 metara nadmorske visine, imamo pogled na Vrsar, panoramu bogom danu. Okruženi smo vinogradom, šumom, maslinikom od čijih maslina pod etiketom Saints Hillsa pravimo maslinovo ulje Sv. Lorena, nazvano po našoj najmlađoj kćeri. Imamo dobre recenzije i ono najvažnije - goste koji nam se vraćaju. To nam je najveća ocjena i nagrada”, poručuju s najvišeg vrha jugozapadne Istre, gdje Cantina tek počinje pisati svoju priču o strasti prema vinu, poštivanju zemlje od koje se živi, ljubavi prema životu i obitelji.
Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.
Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.