Nov pristup održivom turizmu neće ostati tek utopija 

ECOTOPIA je inovativni koncept održivog turističkog naselja u Gorskom kotaru, autora Alena Žunića iz Albatrossa
  • Foto: Albatross

Predstavljamo projekt arhitektonskog tima ALBATROSS, predvođenog dr. Alenom Žunićem, arhitektom i docentom na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radi se o projektu budućeg suvremenog turističkog naselja razvijenog na čak 20 ha u Gorskom kotaru na mjestu napuštenog sela, uz rijeku, okruženog bogatom šumom i biljnim svijetom.

Po ishođenju dozvola planira se realizacija prve faze ovog skladnog i inovativnog projekta.

Inovativno turističko naselje lišeno dominacije nad prirodom

Projekt je radno nazvan Ecotopia zbog svoje vizije istovremenog vrednovanja i ekonomskih i ekoloških aspekata turističkog naselja.

Ecotopija je programski all inclusive resort, planirana je kao leisure mjesto za sve, kao prostor i za odmor i za rad, i za izolaciju i za druženje. Koliko god to bili oprečni pojmovi oni se u konceptu Ecotopije ne izmjenjuju, već zajedno egzistiraju i međusobno se nadopunjavaju. Uz sve to projekt poštuje i temeljno pravo ključno za budućnost novih generacija – ekološku svijest koja će ostaviti planetu u jednakom stanju kao i prije svih intervencija, objašnjava voditelj projekta Žunić te Ecotopiju naziva metaforičkim otokom sreće i hedonizma u moru održivog zelenila.

Koncept cjeline i održivosti

Osnovni motiv koncepta Ecotopije prepoznatljiv je već samim pogledom na projekt gdje primjećujemo neprekidnu fluidnost formi objekata, staza i prometnica, ali i zelenila. Ideja kružnosti/ cirkularnosti je osim u ekonomskom modelu prisutna i u organizaciji prostora.

„Ecotopia je zamišljena poput disperziranog hotela, sa različitim tipologijama smještaja u najrazličitijim kontekstima (samostalno uz rijeku, grupirano na brdu, uz ulicu niz padinu,…). Konačno rješenje nema ambiciju biti niti ruralno niti urbano već istovremeni spoj oboje – danas aktualni rurban.”

U osmišljavanje Ecotopije uključeno je nekoliko aspekata održivosti, a osim zaštite i obnove biološke raznolikosti, uključeno je i nekoliko kategorija „zelenog” poput oslanjanja na obnovljive izvore energije koja ne nestaje nego se iznova reciklira, reducirana mobilnost (golf cart, el. energija), smanjenje emisije stakleničkih plinova, održiva uporaba i zaštita voda, smanjenje otpada i recikliranje, prijelaz na kružno gospodarstvo i digitalizacija.

Objekti i smještajne jedinice naselja kao dio prirode koja ih okružuje

Namjena objekta je turističko-ugostiteljska, a arhitektonski cilj Ecotopije je ponuditi oblike kakvi nisu bili mogući prije 10-ak ili 20 godina. Koncept turističkog naselja ima namjeru apsolutnog uklapanja u teren umjesto dominacije nad njim. Kao i u cijelom obuhvatu tako je i kod arhitekture odabran flow i slobodno oblikovanje umjesto tipičnih kutijastih oblika i ortogonalnosti, a zelenilo postaje sastavni dio objekta, posebno krovnih površina, čime se prirodi nadomješta ono oduzeto na razini terena.

Planira se izgradnja ugostiteljskih objekata, pratećih zabavnih i sportskih sadržaja te smještajnih jedinica koje bi se uklopile u lokalni prirodni krajolik. Zelenilo bi se u maksimalnoj mjeri očuvalo, dijelovi se planiraju za pošumljavanje, a za centar naselja planirane su zelene površine parka i mini botaničkog vrta. Od prometnica razlikujemo internu prometnu mrežu, centralno parkiralište na ulasku u resort te pješačke šetnice kroz šumu, mostove i drvene platforme.

Centar naselja predstavlja funkcionalnu osnovu cijelog resorta, a čine ga četiri veća objekta. U kompoziciji dominira volumen restorana, Y tlocrta, protegnutog na dvije etaže. Uz restoran nalazi se zgrada wellnessa sa bazenom koja je kružnog oblika i urezana u padinu što omogućuje pristup krovu i njegovo korištenje kao vidikovca.

Na zapadnom dijelu obuhvata smjestio se kamp kojim dominiraju kamp parcele i mjesta. Na samom jugu obuhvata nalazi se sportsko-rekreativna zona sa planiranim terenima za streličarstvo, odbojku, košarku, tenis i padel. Objekt koji skriva spremišta, sanitarije i garderobe dio je sportsko-rekreativne zone, dug je 110 m, a projektiran kao lagani paviljon prizemne elevacije. Planira se i zipline koji počinje na sjeveru iznad rijeke, a završava neposredno uz sportski objekt.

U resortu se predviđaju i tri tipa smještajnih jedinica. One srednje površine od 48m², luksuznije ponude ('wellness vile') postavljene su na brijegu u središtu obuhvata sa planiranim jedinstvenim pogledom na prirodu.

Smještajne jedinice ('tiny houses') najmanje površine (od 31 m²) smještene su uz rijeku i odignute od terena te su tako prilagođene strmini na kojoj su pozicionirane.

Najprostranije jedinice ('family houses') od gotovo 60 m² nižu se u linijama uz rub padine na zapadnom dijelu obuhvata i dio su površine kampa sa desecima kamp mjesta i parcela u pozadini (za šatore i kampere). Protežu se kroz dvije etaže, sa dodatnim krevetom na galeriji, terasom na kojoj je smješten jacuzzi, a sjajan pogled puca prema rijeci i ostatku Ecotopije.

Primjećujemo kako smještajne jedinice optimalno balansiraju između pružanja luksuza i udobnosti te osjećaja potpunog stapanja sa prirodom, šumom i zelenilom u koje su se posve uklopile.

 

 

 

 

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

 

Nov pristup održivom turizmu neće ostati tek utopija 

×
Podržite Naš Sadržaj
Jedinstvenim autorskim sadržajem približavamo vam priče o uspješnim projektima gradnje i uređenja objekata. Iza svake naše objave stoji dug proces prikupljanja informacija i uređivanja sadržaja, kojim vam želimo pružiti što više kvalitetnih objava uz ugodno iskustvo čitanja i profesionalne fotografije.
 
Ako vam se sviđa naš sadržaj i želite nas podržati kako bismo kreirali još više kvalitetnih priča za vaš užitak čitanja, podržite nas jednokratnom uplatom u željenom iznosu.
Podaci za popunjavanje virmana su sljedeći:
Broj računa: HR2524020061100040300
Poziv na broj: 00-100
 
Ako nas u ovom trenutku niste u mogućnosti podržati uplatom, podijelite link objave na vašim društvenim mrežama i nastavite čitati i pratiti stranice portala egradnja.hr
© 2024 T&S d.o.o.