Posjetili smo dom koji odiše toplom dobrodošlicom i karakterom ukućana

Vanjski izgled obiteljske kuće inspiriran je seoskim štagljevima, dok interijer odiše toplom dobrodošlicom i karakterom ukućana
  • Foto: Marko Radoš

Dizajnerica interijera Aleksandra Bilić predstavila nam je svoj do sada najdraži projekt u karijeri: uređenje vlastitog obiteljskog doma u Trnovcu Bartolovečkom, prigradskom naselju, udaljenom nekoliko kilometara od centra Varaždina.

Bio je to istovremeno i lak i težak pothvat, jer najteže je biti sam sebi kritičar, komentira voditeljica i vlasnica studija za dizajn interijera Hugama.

„U svemu tome imala sam sreću da je komunikacija s arhitektima Markom Zeko i Mariom Škarijot bila odlična. Planiranje je bilo paralelno, što je jako važno, jer arhitekti imaju širu sliku doma, dok se dizajneri interijera fokusiraju na praktične stvari, sitnice koje život u domu čine ugodnijim i ljepšim.“

A Aleksandra ih je u svom domu, kao što ćete vidjeti i pročitati, osmislila pregršt, vodeći računa o potrebama i željama svojih ukućana.

Aleksandra Bilić (Foto: Studio za dizajn interijera Hugama)

Odustali od dodatnih kvadrata kako bi preostale uredili do kraja

Gradnja kuće krenula je 2021., već sljedeće zime obitelj se uselila u svoj novi dom.

„S budžetom s kojim smo raspolagali htjeli smo napraviti što više završenu kuću, jer znamo da ako stvari ostavimo za kasnije, to kasnije dođe ili jako kasno ili nikad. Iz financijskih razloga žrtvovali smo par kvadrata kako bi preostale kvadrate uredili do kraja. Jedva smo čekali da se uselimo. To se nije odvilo u jednom danu, već postepeno. Imali smo tu sreću da smo za vrijeme gradnje živjeli u obližnjoj unajmljenoj kući pa bismo, čim je ugrađen kamin, odlazili u naš novi dom sa skuhanim ručkom i tamo jeli ili bi u njemu provodili večeri. Jednom kad smo opremili kuhinju, toalete i glavne prostorije, uselili smo se i grijali neko vrijeme na kamin.“

Kamin je bio i ostao omiljeno mjesto okupljanja obitelji

Vanjskim dizajnom kuće uklopili se u prostor

Obiteljska kuća sastoji se od dvije funkcionalne cjeline spojene staklenom stijenom.

„Prizemlje lijevog kubusa rezervirano je za moju radnu sobu, gostinjsku kupaonicu, tehničke prostorije i smočnicu, kat za dječje sobe i njihovu kupaonicu. U prizemlju desnog kubusa je kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak s velikim staklenim stijenama. One se sa sjevera, sjeveroistoka i juga otvaraju na veliku terasu koja obavija kuću. Na katu tog desnog dijela smjestili smo roditeljski dio sa suprugovom radnom sobom, kupaonicom, walk-in ormarom i našom spavaćom sobom“, opisuje nam dizajnerica.

Vanjsko oblikovanje kuće inspirirano je tradicionalnim seoskim štagljevima uobičajenim za varaždinski kraj.

„Arhitektima smo rekli da nikako ne želimo kuću s ravnim krovom, nešto što je jako moderno. Htjeli smo se vanjskim dizajnom kuće što više uklopiti u prostor. Smatram da arhitektura nekako mora poštivati, slaviti zapravo, stil gradnje kakav je specifičan za određeno podneblje. To je ono što nama nedostaje. Vi kad dođete u neki austrijski grad, točno znate da ste u Austriji. Mislim da Hrvati ne cijene i ne njeguju dovoljno graditeljsku baštinu svog područja.“

U doglednoj budućnosti obitelj planira otići korak dalje u uklapanju kuće u postojeći ambijent.

„Kako se štagljevi u našem kraju rade od crnog drva, naša je ideja da manji kubus „obučemo“ u to crno drvo te da iza u istom stilu sagradimo malu gospodarsku zgradu i jedan spa“, otkriva Aleksandra.

Upečatljiv ulaz i otvoren koncept dnevnog prostora

Ono što je njoj i suprugu bilo izuzetno važno u organizaciji prostora je upečatljiv i dovoljno velik ulazni dio.

„Naša je želja bila da ulaz u kuću bude nešto posebno, tako da ljudima koji uđu u naš dom prvi dojam bude vauu! Kako smo prije živjeli u malom stanu gdje smo se u hodnicima gurali s kolicima i dvoje male djece, nekako nam je bilo važno i da imamo dovoljno prostora na tom ulazu.“

Osobno je najzadovoljnija otvorenim konceptom prizemlja desnog kubusa gdje je uspjela objediniti tri funkcionalne jedinice tako da pričaju jednu vizualnu priču. Središte je to veselih obiteljskih i prijateljskih okupljanja, dovoljno prostrano da se u njemu spontano zapleše ili smjesti veliko božićno drvce.

Htjeli smo da blagovaonski stol kao mjesto okupljanja cijele obitelji bude od punog hrasta i to je nešto na čemu nismo štedjeli, kaže Aleksandra
Umjesto dijela s televizorom, naglasak je stavljen na kamin

„Jako nam je bilo važno da imamo dovoljno mjesta za naša velika obiteljska okupljanja. Samo za Božić zna nas se okupiti 20-ak najužih članova obitelji. Super je kada gosti dođu i mi ih odmah primimo u blagovaonicu i za velikim kuhinjskim otokom.“

Za fronte kuhinje koristio se bojani MDF s ukladama, ukrašen ručkicama od mesinga, radna ploča je od porculana
Na otoku je veliki podgradni sudoper te mjesto za tri polubarske stolice

Ta su okupljanja, kao i svakodnevica obitelji, nezamisliva bez glazbe. Aleksandra nam opisuje djelić atmosfere s kućnih tuluma:

„Zapravo najbolji dio kuće je surround zvučni sustav koji imamo u prizemlju, jer obožavam glazbu; sviram violinu, slušam klasiku, progresivni metal, elektronsku glazbu. I naši gosti su oduševljeni s njim pa kad dođu, u kombinaciji s efektima smart rasvjete koju smo uveli, to bude pravi party.“

Kuća „sjaji” u svako doba dana

Toplina obiteljskog doma posebno je naglašena ambijentalnom rasvjetom koja „čini da kuća zasja punim sjajem u svako doba dana“.

„Arhitekt se pobrinuo da kuća super izgleda po danu i da dobivamo dovoljno dnevne svjetlosti sa sve četiri strane svijeta, a po noći, ona zasja kao božićno drvce, tako da sam baš ponosna na to kako sam osmislila rasvjetu i sve detalje vezane uz nju.“

U dnevnom prostoru ističu se dugačke dizajnerske visilice koje naglašavaju zavojito stubište što vodi u roditeljski dio na katu, kombinacija koja u interijeru estetski djeluje gotovo pa kao umjetnička instalacija.

„S arhitektom smo prošli kroz par iteracija dok nismo došli do savršenog rješenja stubišta koje je tehnički i financijski izvedivo. Čelično stubište je ručni rad lokalnog majstora bravara, kao i drvena gazišta koja je napravio lokalni majstor stolar od uljanog punog hrasta.“

 

Koloristički zaokret u roditeljskom dijelu kuće

Prozračnost interijera naglašena je svijetlim bojama s kolorističkim zaokretom prema crnoj u roditeljskom dijelu.

„Nijanse bijele birala sam ovisno o tome na koju stranu svijeta gleda određena prostorija. U sjevernim prostorijama to nije obična bijela, već lagano žućkasto tonirana bijela koja utopljuje prostorije na sjeveru, dok sam na jugu, gdje sunce daje žuto svjetlo, radila kontru s neutralnom bijelom. U roditeljskom dijelu htjela sam napraviti kontrast tako da je u kući sve svijetlo osim tog našeg malog kutka kojem je crna boja dala moody osjećaj i učinila ga senzualnijim.“

Aleksandra se u hodniku roditeljskog dijela odlučila za nestandardni izbor – tamnu tapetu koja objedinjuje paletu boja u interijeru
Suprugovu radnu sobu uredila je po njegovoj želji u stilu stare engleske knjižnice s daškom mistike koju u prostor unosi crna boja

Scandi luxe – sofisticirana nadogradnja tradicionalnog skandinavskog dizajna

Svoj stil uređenja interijera obiteljskog doma opisala je kao scandi luxe.

„Scandi luxe stil predstavlja sofisticiranu nadogradnju tradicionalnog skandinavskog dizajna, gdje se minimalistička čistoća i prirodni materijali poput svijetlog drva kombiniraju s luksuznim detaljima kao što su mramor, mesing i baršun. Ovaj stil zadržava funkcionalnost skandinavskog dizajna, ali dodaje sloj profinjenosti kroz pažljivo odabrane komade namještaja s čistim linijama, suptilne metalne akcente i teksture koje stvaraju bogat, ali nenametljiv luksuzni ambijent", objašnjava dizajnerica.

Kuhinja i kupaonice opremljene Hansgrohe proizvodima provjerene kvalitete

Svevremenski interijer traži i kvalitetne materijale, koji su bili prioritet pri opremanju kuhinje, kupaonica. Spoj lijepog dizajna i izvrsne kvalitete pronašli su u Hansgrohe proizvodima za kuhinje i kupaonice.  

„Znala sam da je Hansgrohe tvrtka od povjerenja i zbog toga smo se odlučili za njihove proizvode. Dodatno sam se u to uvjerila kada nam je isporučena jedna miješalica s tvorničkom greškom te smo u u roku od 10-ak dana dobili novu. Jako sam zadovoljna kako su u Hansgroheu riješili taj problem. Održavanje je fantastično, svedeno na minimum, nemamo nikakvih problema s nakupljanjem kamenca. Osobno sam oduševljena i svakome bi preporučila Hansgrohe kao neki najbolji omjer cijene i kvalitete.“

"Znala sam da je Hansgrohe tvrtka od povjerenja i zbog toga smo se odlučili za njihove proizvode"

Nagrađivanu kvalitetu dizajna prati inovativna tehnologija i mnoštvo korisnih funkcija ugrađenih u svaki Hansgrohe proizvod, čime se svakom kupcu, pa tako i obitelji Bilić, jamči ušteda vode, jednostavno održavanje i dugi vijek trajanja odabranih proizvoda.

Iz kuhinjskog asortimana Hansgrohe proizvoda odlučili su se za jednoručnu kuhinjsku miješalicu Talis M54 s dozatorom za sapun. Svojom završnom obradom u mat crnoj boji elegantno su se uklopili u kuhinjski otok s porculanskom pločom.

Hansgrohe jednoručna kuhinjska miješalica Talis M54 i dozator za sapun u mat crnoj boji  
Praktični izljev na izvlačenje omogućuje kvalitetnije ispiranje i pranje

Okrugli, organski dizajn Crometta S sustava tuširanja s jednoručnom miješalicom unio je veći osjećaj prirode i ugode u ambijent roditeljske i dječje kupaonice, dok je za gostinjsku kupaonicu odabran nadglavni tuš modernog dizajna iz linije tuševa Croma, kombiniran s Raindance Select S ručnim tušom.

Talis E jednoručna miješalica za rub kade s tri otvora i podžbukni Crometta S sustav tuširanja s jednoručnom miješalicom u roditeljskoj kupaonici
Raindance Select S ručni tuš, Croma nadglavni tuš, Talis E podžbukna jednoručna miješalica za kadu u gostinjskoj kupaonici

Miješalice za umivaonike, bidee i kade odabrane su iz linija Talis i Logis, koje se odlikuju suzdržanim dizajnom i bezvremenskim oblikovnim izričajem u kupaonici. 

Talis E jednoručna miješalica za umivaonik u roditeljskoj kupaonici
U dječjoj kupaonici ugrađeni su: Logis jednoručna miješalica za umivaonik i bide te Crometta S sustav tuširanja s jednoručnom miješalicom

Imperativ je bio na podžbuknim rješenjima, a birane su i različite završne obrade - brušena bronca i krom koje je Aleksandra iskoristila kao jedan od stilskih elemenata u kupaonicama.

Kupaonska oprema od brušene bronce u gostinjskoj kupaonici: Raindance Select S ručni tuš i Talis E podžbukna jednoručna miješalica za kadu
Talis E podžbukna jednoručna miješalica za umivaonik

„U kupaonicama sam odlučila miksati metale, u gornjoj čak tri vrste: crni, zlatni i krom. Mislim da je to neki odvažni dizajnerski potez koji ne bi svakom preporučila. Miksanje metala može izgledati loše i zato je dobro da se zapravo miksaju metali na stvarima koje vrše istu funkciju. U slučaju gornje kupaonice, miješalice su krom, detalji su zlatni, a kao bazu sam koristila crni metal koji paše na sve."

Mikrocement je super materijal u rukama vještog majstora

Upravo je u prostoru roditeljske kupaonice u dekorativnom smislu najviše do izražaja došao mikrocement, prevladavajuća zidna i podna obloga u kući.

„Ovdje sam imala mogućnost raditi s crnim detaljima i teksturama koje su mi se sviđale, a koje sam utoplila elementima drva i zelenilom. Imam crnu kupaonicu na kojoj se ne vidi kamenac, što mi je fantastično."

Mikrocement je općenito u prostor unio „moderan touch” kaže dizajnerica, ali priznaje kako na samom početku nije izgledalo obećavajuće.

"U vrijeme kada smo gradili kuću mikrocement je još bio novina na tržištu pa s prvim majstorom nismo imali sreće, ali je zato drugi uspio sve popraviti i na kraju smo jako zadovoljni, pogotovo s održavanjem i jer nema fuga."

Estetika daje ljepotu funkciji

Rad na obiteljskom projektu našoj je sugovornici donio osobno i profesionalno ispunjenje. Uredila je dom za osobe koje voli najviše na svijetu, dom koji odiše toplom dobrodošlicom i karakterom ukućana, dom koji poziva na okupljanje i druženje.

Profesionalno, u projektu se vodila svojim osnovnim načelom pri svakom uređenju: funkcija je važnija od estetike, međutim estetika daje ljepotu funkciji.

„Kod klijenata kojima preuređujem interijere viđam dosta grešaka jer se ne uzima u obzir veličina prostora, proporcije te moć dobro osmišljene rasvjete. Često to bude ili prevelik ili premali namještaj. Prevelik preopterećuje prostor, a mali ga nekako usitnjuje. Ljudi često stave mali tepih koji onda ne objedinjuje sve komade namještaja u dnevnoj sobi. Važno je paziti i na paletu boja te biti dosljedan jednom stilu koji se treba protezati kroz cijeli stan tako da svaka prostorija izgleda kohezivno. Uvijek preporučujem da se stan uređuje kao cjelina, a ne prostorija po prostorija, jer se onda lako izgubi ta glavna nit“, savjetuje za kraj Aleksandra.


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Posjetili smo dom koji odiše toplom dobrodošlicom i karakterom ukućana
© 2024 T&S d.o.o.