Suvremena i minimalistički uređena obiteljska kuća s privatnom wellness oazom

Igra sjene i materijala različitih tekstura u eksterijeru i interijeru objekta, glavni je lajtmotiv arhitekture luksuzne obiteljske vile, projekta proizašlog iz arhitektonskog ureda NUAR concept
  • Foto: Marko Kanceljak i Juan José Núñez A

Projekt izgradnje i uređenja obiteljske vile u podsljemenskoj zoni nastao je nakon niza bezuspješnih pokušaja pronalaženja odgovarajućeg rješenja za preuređenje stana u kojem su investitori u tom trenutku živjeli.

Shvativši kako se ne mogu povezati s niti jednom do tada predloženom varijantom renovacije, obratili su se za pomoć arhitektonskom uredu NUAR concept iz Zagreba. 

Arhitekt Juan José Núñez Andrade ubrzo je uvidjeo kako se stvarne sadašnje i buduće potrebe peteročlane obitelji nikako ne uklapaju u 200 m2 postojećeg stana. Investitorima je zatim predložio suprotno od očekivanog: izgradnju obiteljske kuće, nešto što su i sami planirali, ali tek u daljoj budućnosti.

Arhitektova ideja je prihvaćena te je 2018. ured započeo s projektiranjem. Nakon malo više od godine, koliko je bilo potrebno za projektiranje i ishodovanje potrebnih dozvola, započela je gradnja koja je, unatoč pandemiji, uspješno završena u narednih godinu i pol dana.

O projektiranju, uređenju i opremanju interijera, razgovarali smo s autorom projekta, arhitektom Juanom Joséom Núñezom Andradeom.

Mirna cjelina koja poziva na odmor i opuštanje

Uska parcela diktirala je izdužen objekt i vertikalnu kompoziciju unutar koje je bilo potrebno osigurati pet spavaćih soba s pripadajućim kupaonicama i malim garderobama, gostinjsku sobu s kupaonicom, radnu sobu, atelier, veliku blagovaonicu s kuhinjom, prostranu garažu i prostor za sportske te opuštajuće aktivnosti: plivanje, teretanu, saunu.

 

Fasada je izvedena u kombinaciji opeke, glatkih cementnih ploča i prefabriciranih betonskih modula, foto:  Marko Kanceljak

 

„Investitori su htjeli suvremeni izgled kuće, kombinaciju prirodnih, rekao bih prije svega „iskrenih“ materijala poput betona, čelika, opeke, drveta, stakla. U samom interijeru definirali su želju za minimalizmom i neutralnim, svijetlim bojama. Paletu stoga čine zemljani, organski tonovi koji, u kombinaciji s materijalima, strukturama i svjetlom, daju jednu mirnu cjelinu koja poziva na odmor i opuštanje.“  

Prostorije organizirane po aktivnostima

U kvalitetnom ispunjavanju svakog centimetra 600 m2 prostora, ključnu ulogu je imao raspored prostorija po etažama, a koje su organizirane prema svakodnevnim obiteljskim aktivnostima.

„Kat je u potpunosti namijenjen za spavaće sobe članova obitelji. U prizemlju je smještena kuhinja s blagovaonom, gostinjska soba, spremište i garaža. Dnevni boravak s izlazom u vrt zamišljen je isključivo kao mjesto obiteljskog opuštanja te smo ga odvojili od užurbane svakodnevice koja se odvija u prizemlju i smjestili kat niže, u smirenije ozračje suterena, gdje su također smješteni atelier i investitorova radna soba. Na najnižem, ukopanom katu nalazi se podrum sa sportskim sadržajima, mjesto za opuštanje i rekreaciju.“

Kako se investitor aktivno bavi sportom, njegova je želja bila imati u kući sportske sadržaje koje će koristiti na svakodnevnoj bazi. U maloj obiteljskoj wellness oazi smještena je teretana, sauna, unutarnji bazen s protustrujnim mlaznicama, koje omogućuju dugotrajno plivanje na mjestu te kupaonica s tušem i prostorom za presvlačenje.

 

Fuge završavaju točno u ravnini zida ili elementa, foto: Juan José Núñez A

 

foto: Juan José Núñez A

 

 

Lift i stubište za dodatnu mobilnost unutar kuće

Na zahtjev investitora, sve četiri etaže povezane su liftom, praktičnim rješenjem za prenošenje težih predmeta između etaža, a tu je i klasično stubište.

 

Lift kao praktično rješenje za bržu mobilnosti ukućana i prenošenje težih predmeta između etaža, foto: Juan José Núñez A

 


„Metalno stubište odmaknuto je od zida, nema rukohvata sa strane zida, samo u sredini, a ako gledate prema gore ili dolje, vidite veliku prazninu od skoro 12 metara pa se stvara jedan lijep, interesantan osjećaj kao da ste na lebdećoj platformi. U vakuumu između stepenica i zida stavili smo LED trake i indirektno osvijetlili cijeli taj prostor kubusa, odnosno svojevrsnog tornja.“

 

Sve četiri etaže povezane su i unutarnjim stubištem, foto: Marko Kanceljak

 

„Jaka“ struktura fasade uočljiva iz daljine

U opisu projekta arhitekt ističe strukturu materijala kao specifičnu karakteristiku objekta, kako u eksterijeru tako i u interijeru.

„Jaka“ struktura fasade najbolje se opaža iz daljine: fasadna opeka u kombinaciji s glatkim cementnim pločama, na katu je zamijenjena modularnim, rebrastim panelima koji podsjećaju na tanke zavjese i unose određenu lakoću, prozračnost kao kontrast gruboj opeci.

 

Na svaki segment prozora dodana je zaštitna staklena pregrada koja prati liniju staklene ograde na terasama, foto: Marko Kanceljak

 

„U zadnje vrijeme sve nekako mora biti presterilno, glatko ispolirano, ali život nije takav, priroda nije takva. Ova fasada s „jakom“ strukturom osmišljena je kako bi „starila“ s dignitetom. Namjerno nismo htjeli koristiti žbuku na fasadi, nego smo išli na materijale koji će s vremenom dobiti patinu i samim time izgledati još bolje.“

Igra sjena i tekstura lajtmotiv projekta

Površine u interijeru imaju finiju strukturu, glađu, ponekad prozirnu. Kao podna obloga, na katu sa spavaćim sobama korišten je parket hrast natur, bez laka i ulja, posebno obrađen kako bi se naglasili godovi drveta. Ostatak podova i zidova u kući obložen je keramičkim pločicama čija struktura, posebice pod dnevnim svjetlom, podsjeća na kamen.

 

Vrata u soba u ravnini zida, foto: Marko Kanceljak

 

Dnevni boravak prati ideju fasade kompozicijom materijala koji se ritmično izmjenjuju

„Umjesto klasičnih prozora, imamo staklene segmente koji se prostiru od poda do stropa,  izmjenjuju se sa zidovima, a između njih su zavjese kao poveznica s onima s vanjske strane, samo što se betonske „zavjese“ ne miču, za razliku od ovih unutarnjih. Sjene se kroz dan premještaju s vanjskih „zavjesa“ na unutarnje, tekstilne ili na drvene, rebraste panele te na zidove obložene strukturiranim, keramičkim pločicama. Ova igra između sjena i različitih tekstura gradi lajtmotiv projekta.“

 

Dnevni boravak je u potpunosti odvojen i namjenjen uživanju i opuštanom druženju, foto: Marko Kanceljak

 

Rebrasti zidni element u kupaonici kao stilska poveznica s ostatkom vile, foto: Juan José Núñez A

 

Osigurali mnogo prirodnog svjetla na svakoj etaži  

Kako je velik dio kuće ukopan, neophodno je bilo izbjeći bilo kakav osjećaj klaustrofobije i, prema želji investitora, osigurati što više prirodnog svjetla na svakoj etaži, detalj kojem ovaj arhitekt inače pridaje poseban značaj u svim svojim projektima.

„To je postignuto svjetlarnikom na jugu objekta koji čini vrh vertikalnog otvora stepeništa te, poput erkera, sakuplja toplinu i svjetlo koje širi u sve hodnike kuće. U suterenu kuća postaje prozirna, cijelo se zapadno pročelje stapa s vrtom, gdje zelenilo postaje dio interijera. Na nivou podruma, odnosno bazena i saune, ta je otvorenost postignuta jednim uskim, horizontalnim prozorom koji se proteže cijelom širinom kuće.“

 

Prostor podruma zamišljen je kao mala privatna wellness oaza u kojoj su smješteni bazen s protustrujnim plivanjem, sauna, teretana i kupaonica s tušem i prostorom za presvlačenje, foto: Juan José Núñez A

 

U svakoj od kupaonica na katu postavljeni su krovni prozori za dodatno prirodno osvjetljenje koje ne ide na uštrb privatnosti, a koju je trebalo osigurati s obzirom na blizinu drugih objekata.

Izbor unutarnje rasvjete dogovaran je s investitorom i prati stil interijera. Rasvjeta je izvedena u kombinaciji LED traka i spotova te dekorativnih visećih modela poput dizajnerske stropne lampe od puhanog stakla Cloud, talijanskog brenda Cattelan.

 

Drveni paneli kao zidna obloga od hrast natura rađeni su po mjeri te unose toplinu u odnosu na hladnije elemente u interijeru: pločice, staklo i bijeli strop, foto: Marko Kanceljak

 

Elegantni komadi namještaja izrađeni od laminata u taupe boji

U projektiranju i izradi namještaja pratila se minimalistička estetika interijera i potrebe ukućana za dovoljno skladišnog prostora, a čime bi se osiguralo što više čistih površina.

 

Interijer je gotovo u potpunosti opremljen namještajem od laminata u nenametljivoj taupe boji, foto: Marko Kanceljak

 

„Investitori su tražili dugotrajno rješenje, materijal otporan na oštećenja, koji nije osjetljiv poput lakiranog medijapana te smo se odlučili kao oblogu koristiti visokorangirani laminat renomiranog austrijskog proizvođača EGGER. Odabrali smo laminat u taupe boji, kao kontrast tamnijim bravarskim elementima i ujednačenoj boji onih kamenih, i od njega su uglavnom napravljeni svi elementi u kući: radni stolovi, kreveti, ormari, komode... Nismo željeli koristiti široku paletu materijala i boja jer bi se u suprotnom izgubio smisao minimalizma i jednostavnosti koje smo htjeli ispratiti u uređenju prostora.“

Kuhinja i preostali potrebni komadi namještaja, poput kauča u dnevnoj sobi ili blagovaonskih stolica, posebno su kupljeni od strane investitora, no i ovdje se pazilo da se svojim elegantnim dizajnom i sastavom materijala uklope u postojeću stilsku priču.

 

Uređenje interijera pratilo je ideju minimalizma i jednostavnosti, foto: Marko Kanceljak

 

Ljepota precizno izvedenih spojeva elemenata

Ono što je arhitekt doživio kao najizazovniji dio ovog trogodišnjeg projekta, bilo je kako čistoću linija i njihovu milimetarsku preciznost prikazanu u glavnom projektu, a na kojima je počivala cijela ideja o minimalizmu u kući, realizirati u samoj izvedbi na terenu. Za Juana Joséa Núñeza Andradea, minimalizam je prije svega priča o savršenstvu izvedbe.

Minimalizam ne znači samo staviti što je manje moguće elemenata, oblika i boja u prostoru. On također podrazumijeva stavljanje fokusa na to da ti osnovni elementi od kojih se prostor sastoji, moraju izgledati savršeno. Svaki moment u izgradnji, bilo da se radi o zahvatima na fasadi, stolariji, u interijeru, mora biti precizno izveden od strane izvođača, što je ponekad teško postići. Jer kada se, primjerice, stavlja betonska oplata, pola centimetara više ili manje, lijevo ili desno, može se činiti da ne znači ništa, da nitko neće primijetiti tu omašku jer je kuća velika, ali kada se poslije stavlja neka pločica ili lajsna koja je perfektno ravna, onda će ta nepravilnost itekako biti uočljiva.“

 

Samostojeća kuća od 600 m2 s okućnicom pretvorenom u kaskadni vrt, foto: Marko Kanceljak

 

Pedantnost u izvedbi svakog detalja bilo je nešto čemu se pridodavala posebna pažnja.

„Kako imamo velike ploče na podu i jednu fugu, njena pozicija promišljeno je odmjerena kako bi spojevi tih linija imali čistoću. Bilo mi je izuzetno važno da su svi ti spojevi elemenata, pogotovo u kutovima, precizno izvedeni jer u tome je sva ljepota. Pogled u svaki detalj, spoj ili kut mora stvarati osjećaj preciznosti, zen ili opuštanje koje smo htjeli postići uređenjem.“

Dobrom komunikacijom nadzora, izvođača i arhitekta do željenog rezultata

Uz pohvale izvođačima radova, arhitekt je istaknuo i doprinos učinkovitog nadzora na gradilištu.

„Četiri su sudionika u gradnji: investitor koji naručuje i plaća, arhitekt koji projektira, izvođač radova i nadzor na gradilištu koji nadgleda da sve bude izvedeno po projektu i kako je zamišljeno i nacrtano. U svemu tome važan je redoslijed radova. Posao nadzora, arhitekta i izvođača je da dogovaraju taj redoslijed i način rada kako bi se došlo do željenog rezultata, a što smo mi u ovom projektu, zahvaljujući odličnoj komunikaciji i suradnji, i ostvarili. Nažalost, to nije uvijek slučaj na svim projektima“, zaključuje arhitekt.


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

 

Suvremena i minimalistički uređena obiteljska kuća s privatnom wellness oazom

×
Podržite Naš Sadržaj
Jedinstvenim autorskim sadržajem približavamo vam priče o uspješnim projektima gradnje i uređenja objekata. Iza svake naše objave stoji dug proces prikupljanja informacija i uređivanja sadržaja, kojim vam želimo pružiti što više kvalitetnih objava uz ugodno iskustvo čitanja i profesionalne fotografije.
 
Ako vam se sviđa naš sadržaj i želite nas podržati kako bismo kreirali još više kvalitetnih priča za vaš užitak čitanja, podržite nas jednokratnom uplatom u željenom iznosu.
Podaci za popunjavanje virmana su sljedeći:
Broj računa: HR2524020061100040300
Poziv na broj: 00-100
 
Ako nas u ovom trenutku niste u mogućnosti podržati uplatom, podijelite link objave na vašim društvenim mrežama i nastavite čitati i pratiti stranice portala egradnja.hr
© 2024 T&S d.o.o.