Od samih početaka svog održavanja, jedan od najvećih sajmova arhitekture i graditeljstva u regiji – ArhiBau otvara prostor za stručni dijalog, povezuje aktere iz sektora gradnje, arhitekture i urbanizma te nudi konkretne, primjenjive odgovore na pitanja održivosti, kvalitete stanovanja i budućeg razvoja naših gradova i naselja.
Prošle godine održan sajam i prateća stručna konferencija na temu Stanovanje budućnostiokupili su čak 16.000 posjetitelja, brojku koja je potvrdila ArhiBau kao nezaobilazno mjesto susreta svih relevantnih dionika iz struke u Hrvatskoj i regiji.
U ovogodišnjem 5. jubilarnom izdanju, koje će se održati od 10. do 13. rujna u Zagrebu, ArhiBau pomiče granice svojih dosadašnjih okvira: mijenja lokaciju svog održavanja, najavljuje nikad bogatiji i raznovrsniji program te po prvi put postaje platforma za izražavanje srednjoškolaca, studenata i kreativaca koji svakodnevno promišljaju i oblikuju prostor.
Arhitekt Tihomil Matković, pokretač ArhiBaua
Nova lokacija održavanja: Arhitektonski, Građevinski i Geodetski fakultet u Zagrebu
Jedna od novina ovogodišnjeg sajma je nova lokacija njegovog održavanja. Sa Zagrebačkog velesajma ArhiBau seli u Kačićevu ulicu, u prostore Arhitektonskog, Građevinskog i Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
"Premještanjem sajma u akademski kontekst, na mjestu gdje se obrazuju budući arhitekti, urbanisti i inženjeri graditeljstva, ArhiBau dodatno naglašava svoju ulogu razmjene znanja, otvaranja dijaloga i suradnje", poručuju organizatori.
Otvorenje prošlogodišnjeg ArhiBaua na Zagrebačkom velesajmu (foto: Marko Jurić)
Novi programski format: uključivanje studenata, kreativni i sportski hubovi, glazbeni performans, izložba, pop up sajam...
Programski format obogaćen je novim tematskim naglascima i suvremenim pristupima prezentaciji sadržaja. Poseban naglasak stavlja se na uključivanje studenata kao pokretača novih ideja te na povezivanje znanstvene i stručne zajednice kroz kreativne i sportske hubove.
Tako će studentski zborovi Arhitektonskog fakulteta, Likovne akademije i Akademije dramske umjetnosti biti zaduženi za kreativni hub "Standardi za održivu priuštivost", dok dinamičan i kreativni prikaz studentske radionice „Stanovanje budućnosti“ donosi nove perspektive razvoja prostora.
ArhiBau ove godine stavlja poseban naglasak na angažman studenata kao pokretača novih ideja (foto: Marko Jurić)
Kakvi su arhitekti i graditelji u nogometu, imat ćemo prilike doznati na turniru koji će se organizirati u sklopu sportskog huba. Novi programski koncept ovogodišnjeg ArhiBaua dodatno će obogatiti open air pop-up sajam, izložba i glazbeni performans na otvorenom.
Tu je i tradicionalni izložbeni program sajma na kojem će se predstaviti najnovija dostignuća u području arhitekture i graditeljstva – od inovativnih materijala i tehnologija, preko održivih rješenja za gradnju, obnovu i upravljanje zgradama, do proizvoda koji oblikuju prostorna okruženja budućnosti. Vodeći proizvođači i dobavljači iz Hrvatske i regije demonstrirat će konkretne primjene koje odgovaraju izazovima modernog, energetski učinkovitog i održivog građenja.
Posjetiteljima će se i ove godine predstaviti vodeći proizvođači i dobavljači materijala, tehnologija i održivih rješenja u arhitekturi i graditeljstvu (foto: Marko Jurić)
Stručna konferencija "Stanovanje za održivu zajednicu - iskustva i smjernice"
Središnja tema ArhiBau-a i prateće stručne konferencije je stanovanje za održivu zajednicu.
U vremenu rastućih životnih troškova, konferencija "Stanovanje za održivu zajednicu - iskustva i smjernice" potaknut će otvoren dijalog o ključnim pitanjima i prilikama. Kroz tematske panele i stručne rasprave obradit će se održivi financijski modeli, urbana integracija, inovativne građevinske tehnologije te zakonodavni okviri koji podržavaju stvaranje dostupnih i trajnih stambenih rješenja za sve.
O priuštivom stanovanju prošle su godine raspravljali ugledni arhitekti iz nekoliko zemalja, među kojima su bili Saša Bradić i Branimir Medić (Foto: Iva Strukan)
Prvi dan konferencije donosi niz inspirativnih i stručnih izlaganja, uključujući keynote predavanja „Obnova nakon potresa – pouke za standarde pregleda, održavanja i unapređenja“ te „Izgradnja stambenih naselja 20. stoljeća“.
Drugi dan predviđen je za dinamične panel-rasprave i okrugle stolove na teme kao što su „Javna ulaganja i priuštivo stanovanje u Hrvatskoj“, „Razmjena iskustava s međunarodnim stručnjacima – standardi javnih ulaganja“ te „Koji prostorni standardi su nam potrebni?“. Predstavit će se primjeri dobre prakse iz Beča i važni projekti u Hrvatskoj - Prirodoslovni muzej u Zagrebu, Gornjogradska gimnazija, Gimnazija Tituša Brezovačkog, Kulturni centar Novska.
Treći dan konferencije jedinstvena je prilika za upoznavanje s iskustvima kolega iz Slovenije, Austrije i Danske kroz panel-rasprave o ključnim pitanjima poput „Javna ulaganja i gradnja – zakonsko okruženje“ te „Pristup javnog i privatnog investitora“. U fokusu su i inspirativne realizacije Hrvatskog glazbenog zavoda, Paromlina, Zgrade Sabora i Franjevačkog samostana.
U prostoru gdje se susreću iskustvo i znanje, praksa i vizija, ArhiBau 2025. okuplja sve one koji se zalažu za gradove i zajednice koje su održive, pristupačne i prilagođene stvarnim potrebama ljudi. Bilo da ste stručnjak, student, predstavnik institucije ili dio industrije, ArhiBau vas poziva da zajedno stvaramo standarde budućnosti.
Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.
Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.