Šest kuća koje u svojoj arhitekturi i interijeru spajaju staro i novo

Kako su stare i zapuštene nekretnine kroz rekonstrukciju i nadogradnju zaživjele kao kuće za život i odmor po mjeri suvremenog čovjeka
  • Foto: K O R I D O R 2 7

Inspirativni i izazovni, projekti modernizacije baštine svojevrstan su, kako je primijetila arhitektica Branka Juras, sukob između dva principa: nužnosti očuvanja arhitektonskog nasljeđa i nužnosti suvremene arhitekture.

U nastavku donosimo šest priča u kojima je vješto i stručno prožimanje starih i novih prostora rezultiralo uspješnim transformacijama zapuštenih nekretnina u kuće za življenje i/ili odmor koje odišu originalnošću, toplinom, komforom, nerijetko i luksuzom.

(Foto: K O R I D O R 2 7)

Vila Puntulina: kuća za življenje i odmor s izraženom osobnošću vlasnika

„Svaka stvar koju radim u svom životu mora imati neki smisao pa sam tako i kuću željela napraviti smisleno. Želja mi je bila da se ja u vlastitom domu osjećam ugodno. Ne da dođem u kuću gdje je već netko postavio sliku, lampu. Savjetodavno u smislu da mi netko otvori vidike može, no ipak ja želim odlučiti gdje ću i što napraviti. Tako sam imala nekakvu ideju što bih htjela. Kako je ovo spoj starog i novog time sam se vodila tijekom čitavog uređenja“, vlasnica Vile Puntulina.

 Stari dio kuće spaja se s novogradnjom, koja se naslanja na kameni zid, povezuje njime i vodi prema šarolikom prostoru moderne kuće (Foto: K O R I D O R 2 7)

Stara kamena kuća, koja je nekada služila kao staja, obnovljena je i nadograđena te danas služi kao obiteljska rezidencija, a u ljetnim mjesecima i kao kuća za odmor.

Vlasnica vile upoznala nas je sa svojom vizijom pop arta u uređenju prostora, dok se arhitektica Dalila Zubčević osvrnula na izazove građenja u povijesnom kontekstu.

Interijerom se isprepliću koloristički zidni crteži i zidovi u boji (Foto: K O R I D O R 2 7)

Upoznajte se s neočekivanim iznenađenjima koje krije Vila Puntulina u Balama.
 

Vila IPause: Moderan izričaj i mediteranski šarm nadograđivane obiteljske starine

„Smatram da je balans između modernih detalja u toplim romantičnijim varijantama s autohtonim biljkama, bojama, ono što će lijepo popuniti jednu kamenu starinu. Bilo da je to u Istri ili Dalmaciji“, vlasnik  Ivan Matejčić.

Kamena starina s aneksom čini luksuznu kuću za odmor u Poreču (Foto: K O R I D O R 2 7)

Obiteljska starina dobivena u naslijeđe rekonstruirana je u luksuznu kuću za odmor koja osvaja odlično opremljenim interijerom punim upečatljivih detalja i dekora, s naglaskom na organsko, prirodno, moderne i vintage varijante.

U uređenju interijera naglasak je stavljen na prirodne materijale (Foto: K O R I D O R 2 7)

O vlasnikovom iskustvu na projektu preuređenja nadograđene kamene kuće u Poreču, izazovima s kojima se susreo putem te suradnicima uz čiju je pomoć došao do finalnog proizvoda, pročitajte OVDJE.
 

Kuća Jerini: transformacija stare kamene kuće u kuću budućnosti

„Jako je puno običnih, generičkih kuća za odmor, smatram da je došlo do zasićenja. Važno je da kuća nosi ideju koja se prepoznaje. Ideju koja čini tu kuću i njen dizajn drukčijom od ostalih. Ona je onda prepoznatljiva, pamtljiva...“, arhitektica Branka Juras.

Novim rješenjem interveniralo se na svim građevinama u obuhvatu tako da se svi objekti integriraju u jednu cjelinu (Foto: Robert Matić)

Rekonstrukcija i nadogradnja obiteljske kuće i štale u sklopu obiteljskog gospodarstva u naselju Bajčići na otoku Krku izazivala je veliku pažnju domaćih i stranih medija, a nisu izostale ni nominacije za arhitektonske nagrade.

U suradnji s konzervatorima, arhitektica Branka Juras transformirala je staru dalmatinsku kuću u kuću budućnosti pri čemu se vodila vizijom očuvanja starog arhitektonskog naslijeđa uz dodatak suvremene arhitekture koja ne ugrožava onu postojeću, a koja opet savršeno odgovara potrebama modernog čovjeka.

Kao i kod arhitekture, jednako tako se i u interijeru događa spoj tradicije i modernog dizajna (Foto: Robert Matić)

Ovdje pročitajte kako je izgledao proces gradnje i uređenja kuće Jerini.

Kuća u Nerežišćima: Putovanje iz tradicionalnog u novo tradicionalno

Još jedan projekt rekonstrukcije i nadogradnje kamene starine proizašao iz arhitektonskog ureda Branke Juras, ovaj put smješten u Nerežišćima na otoku Braču, novom domu američkog bračnog para, vlasnika nekretnine.

Dogradnjom koja prati tradicionalnu tipologiju stvoren je nizani sklop koji poštuje identitet mjesta.(Foto: Marijan Katić)

Od postojeće derutne četiri kuće zatečene na parceli, ostavljene su dvije na koje se nadogradio novi dio uz optimalno poštivanje morfologije tradicijskog mjesta.

Identitet kuće svojevrsno je putovanje koje se u potpunosti osjeća prelascima iz tradicionalnog, intimnijeg i introvertiranog dijela, u novo tradicionalno, otvoreni prostor s uokvirenim vizurama krajolika.

U nadogradnji i uređenju interijera korišten je brački kamen Sv. Petar različite površinske obrade (Foto: Robert Matić)

Kroz putovanje iz tradicionalnog u novo provele su nas arhitektica Juras i njezina klijentica, o čemu možete čitati OVDJE.
 

Vila Dvor: Mediteranska oaza koja spaja tradiciju, luksuz i mir

„Kad dobijete zadatak uređenja interijera, uz funkcionalne zahtjeve te smjer uređenja, bitno je otkriti što govori mjesto na kojem je kuća smještena, kao i povijest koju krije“, dizajnerski tim ARTEp anavi.

Vila Dvor rekonstruirana je po naputcima Ministarstva kulture RH – Uprave za zaštitu kulturne baštine (Foto: K O R I D O R 2 7)

Pri rekonstrukciji nekadašnje stajske zgrade s dvorištem korišteni su prirodni materijali. Iza kvalitetne izgradnje stoji poznata istarska tvrtka Istra/Bau koja posjeduje licencu za rad na objektima zaštićenim kao kulturno dobro.

Kompletno uređenje interijera potpisuje dizajnerski tim iz ARTEp anavi-ja koji je prostor „začinio“ nenametljivim dizajnerskim i povijesnim namještajem. Skladan interijer u harmoniji je s predivno uređenom okućnicom vile čije je krajobrazno uređenje preuzela tvrtka Fa.Bonsai.

U prostoru do izražaja dolazi vrhunska obrada kamenih podova, parketa, pogotovo zidova izrađenih umjetničkom rukom (Foto: K O R I D O R 2 7)

Ovdje saznajte kako je u srcu bajkovite Istre nastao ovaj jedinstveni projekt koji odiše originalnošću i toplinom..

Kuća Baštinica: oživljavanje stare gradske kuće promišljenim arhitektonskim rukopisom

„U interijer smo ulagali po principu da naš gost dolazi u mali grad s puno restorana, starina, kulturnih sadržaja, prekrasnih plaža te da su gostu najvažniji kvalitetni krevet i dobar tuš. Sve ostalo je nadogradnja ugodnog odmora“, arhitekt Reno Vrbanec.

Zajedničko ulazno dvorište sastoji se od zelenih otoka koji kreiraju intimne zone za goste apartmana (Foto: Srđan Hulak, DIA d.o.o.)

Arhitektonska obitelj Vrbanec iz Nedelišća svoju je ljubav prema rekonstrukcijama u zaštićenim povijesnim jezgrama pretočila u brend Baštinica u sklopu kojeg su kao privatni investitori uredili dvije kuće za odmor.

Nama su predstavili projekt rekonstrukcije i uređenja interijera posljednje Kuće Baštinice u povijesnoj jezgri grada Krka, kupljene 2019. godine kao devastirana nekretnina. 

Kuća je rekonstruirana u kombinaciji tradicionalnih i suvremenih materijala, u skladu s konzervatorskim uvjetima, dok je u uređenju dvaju apartmana naglasak stavljen na udobnosti i funkcionalnosti prostora.

Hidromasažni bazen kao dio terase u prizemlju (Foto: Srđan Hulak, DIA d.o.o.)

S ljepotama Baštinice upoznao nas je glavni projektant Reno Vrbanec, o čemu ste čitali OVDJE.


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Šest kuća koje u svojoj arhitekturi i interijeru spajaju staro i novo
© 2025 T&S d.o.o.